Jakub Forgács Správy

Hľadajú sa VÝNIMOČNÍ ľudia spätí s Bystricou: Máte TIP, komu udeliť VÝZNAMNÉ ocenenia?

Návrhy na laureátov na Cenu primátora, Cenu mesta a udelenie čestného občianstva za rok 2023 môžete poslať aj vy.

Ilustračný obrázok k článku Hľadajú sa VÝNIMOČNÍ ľudia spätí s Bystricou: Máte TIP, komu udeliť VÝZNAMNÉ ocenenia?
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Všetkým tým, ktorí doplnia banskobystrickú mozaiku výnimočných ľudí a inštitúcií sa mesto poďakuje aj tento rok udelením významných ocenení. Návrhy na laureátov na Cenu primátora, Cenu mesta a udelenie čestného občianstva za rok 2023 je možné zasielať samospráve do 18. marca 2024. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Aké ceny udelia?

Cena primátora je určená pre osobnosti, ktoré sa svojou prácou či celoživotným pôsobením v meste osobitne zaslúžili o dobré meno Banskej Bystrice doma i v zahraničí. O udelení ceny rozhoduje primátor na návrh poslancov a obyvateľov mesta.

Cena mesta je ocenenie, ktoré možno udeliť jednotlivcom, kolektívom, skupinám osôb, inštitúciám a právnickým osobám s trvalým pobytom v Slovenskej republike pri významných jubileách alebo výročiach. Cena mesta sa udeľuje za vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky vedeckej, technickej, umeleckej, publicistickej a verejno-prospešnej činnosti; činnosť osôb, ktoré sa významným spôsobom pričinili o hospodársky, kultúrny a športový rozvoj mesta, jeho propagáciu v zahraničí; činnosť osôb pri záchrane ľudských životov a majetku mesta a jeho obyvateľov.O u­delení ceny rozhoduje mestské zastupiteľstvo na návrh primátora, poslancov či obyvateľov mesta. Cena sa môže udeliť jednotlivcovi aj in memoriam.

Čestné občianstvo mesta môže mestské zastupiteľstvo udeliť fyzickým osobám, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj mesta, podieľali sa na rozvoji priateľstva medzi národmi, alebo ktoré obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi. Získať ho môžu aj cudzí štátni príslušníci a v odôvodnených prípadoch môže byť udelené in memoriam.

Ako nominovať?

Návrhy na laureátov za rok 2023 je možné posielať e-mailom na adresu: ocenenia@banskabystrica.sk, predmet správy: OCENENIE alebo poštou na adresu: Mestský úrad, Československej armády 26, 974 01 Banská Bystrica v obálke s označením OCENENIE. V prípade záujmu je možné priniesť svoj návrh na mestský úrad aj osobne. Aby bol návrh platný, vo všetkých prípadoch musí byť jeho súčasťou aj vyplnený dotazník s informáciami o navrhovanej osobnosti, kolektíve, združení či inštitúcii. Všetky podrobné informácie a tlačivá nájdete na webe mesta: Cena primátora, Cena mesta a Čestné občianstvo mesta – Občan | Banská Bystrica (banskabystrica.sk)

V prípade otázok kontaktujte referentku Oddelenia kultúry Andreu Páleníkovú:048/4330 3­09, ocenenia@banskabystrica.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM