FOTO: Vyše 700 džudistov na Štiavničkách. Bystrickí pretekári žali úspechy

Pod Urpínom sme zažili veľký športový sviatok. Medzinárodný mládežnícky turnaj pritiahol stovky džudistov. Naši sa medzi nimi nestratili!

Ružena Maťašeje

Cez víkend sa na Štiavničkách uskutočnil 4. ročník medzinárodného mládežníckeho turnaja Judo Grand Prix Banská Bystrica 2017, ktorý potešil organizátorov rekordnou účasťou 721 pretekárov z 12 európskych krajín, čím ho posunula medzi najväčšie mládežnícke turnaje v džude organizované v Európe.

Zdroj: Judo Grand Prix BB

Vyše dvojnásobný počet

V žiackych a dorasteneckých kategóriách pricestovalo do mesta pod Urpínom až 721 pretekárov z Čiech, Slovinska, Ukrajiny, Poľska, Bieloruska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Chorvátska, Maďarska, Rakúska a Ruska (Tumen) a samozrejme Slovenska. Počet účastníkov sa oproti predchádzajúcim ročníkom viac ako zdvojnásobil. O kvalitách turnaja čo to napovedá aj fakt, že Český zväz džuda vybral banskobystrickú Grand Prix 2017 spolu s turnajmi vo Varšave a v Erfurte k povinným zahraničným turnajom stredísk mládeže a Česká republika tak tvorila jednu z najpočetnejších výprav.

V sobotu 18. februára patrila hala žiackym kategóriám a praskala vo švíkoch až do neskorých večerných hodín. Na štyroch žinenkách potvrdili svoje kvality aj domáci pretekári z Judo klubu Dukla, kde bez akýchkoľvek zaváhaní zvíťazili Benjamín Maťašeje (MU15/+73kg) a Ema Fízelová (MU13/-63kg). Zbierku medailí pre klub doplnili striebrom Alex Maruška (MU15/-66kg) a bronzom Peter Kyzek (MU11/+50). Z domácich klubov si najvyššie pódiové umiestnenie vybojovali ešte Marko Madoš z ŠK UMB v kategórii MU13/-46kg a Nina Filkorová z ŠKP v kategórii FU11/+50kg. Úspešné ťaženie domáci klub zavŕšil súťažou družstiev, kde Judo klub Dukla opäť obsadil najvyšší stupeň víťazov. Striebro si odnieslo družstvo Ljublanského JK Bezigrad a bronz poputoval v rukách JK Lokomotiva do Rimavskej Soboty.

Najlepší z Dukly

Krátku prestávku si súťažiaci urobili len počas slávnostného otvorenia, kde primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko ocenil najlepších športovcov Judo klubu Dukla za rok 2016 a prezident Slovenského zväzu džuda Ján Krišanda vyhlásil najlepších džudistov, ktorí sa umiestnili na prvých troch priečkach v celoslovenskom rankingu. Malí džudisti z prípravky si pre divákov pripravili efektné ukážky tréningu.

Nedeľa 19. februára pokračovala už vo voľnejšom tempe zápolením dorastencov. Z domácich reprezentačnú formu zlatom potvrdili Alex Barto (MU18/-73kg) a Bruno Banský (MU18/-60). Na strieborný stupeň víťazov sa postavili Benjamín Maťašeje (MU18/+90kg), ktorý sa s kategóriou dorastencov len zoznamuje a Veronika Saboová (MU18/-52kg). Bronzové umiestnenia doplnili Šarlota Riňáková (MU18/-63kg) a Alexander Bychkov (MU18/-45kg).

Celkovo skončil s počtom získaných medailí Judo klub Dukla spomedzi 92 súťažiacich klubov na skvelom štvrtom mieste.

Najlepší džudisti z Judo klubu Dukla za rok 2016:

  • Kategória mladší žiaci – Ema Fízelová
  • Kategória starší žiaci – Benjamín Maťašeje
  • Kategória dorastenci – Márius Fízel

Pozrite si zábery z veľkého zápolenia džudistov v priloženej fotogalérii!

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame