Správy

FOTO: V Bystrici sa zišli ľudia z celého Slovenska. Na námestí protestovali za ochranu lesov

Iniciatíva My sme les zorganizovala prvý protest za ochranu lesov. Konal sa na bystrickom Námestí SNP.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: V Bystrici sa zišli ľudia z celého Slovenska. Na námestí protestovali za ochranu lesov
10
Galéria

Občianska iniciatíva My sme les, ktorá vznikla pred rokom ako volanie verejnosti po záchrane vzácnych lesov a spojila desaťtisíce ľudí, zorganizovala v sobotu na Námestí SNP v Banskej Bystrici prvý verejný protest za slovenské lesy pod názvom A dosť!. Zišlo sa na ňom okolo 1000 ľudí z celého Slovenska, aby odkázali vláde, že sa už nebudú nečinne prizerať „šialenstvu páchanému na lesoch“. Apelujú na ňu, aby prijala zásadné opatrenia a zastavila devastáciu prírody.

„Ľudia z celého Slovenska s nami denne zdieľajú hnev, zúfalstvo a frustráciu z toho, čo sa deje v slovenských lesoch. Miesta, ktoré pravidelne navštevovali a milovali, sa im pred očami strácajú za zvukov motorových píl a na týchto miestach zostávajú často iba holá mesačná krajina, rozryté turistické chodníky a ťažbou zničené horské potoky,“ konštatoval Rastislav Mičaník, jeden z organizátorov hodinového protestu.

Očakávali podporu požiadaviek

Podľa ochranára a hlavného iniciátora kampane My sme les Karola Kaliského očakávali, že vláda podporí ich požiadavky. „Aspoň jednu z desiatich. Nestalo sa. Obidvaja premiéri sa s nami odmietli stretnúť a diskutovať. Ministerstvo pôdohospodárstva naďalej obhajuje a podporuje ťažbu v chránených územiach,“ zdôraznil Kaliský.

Ako reagoval, ani novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá je v súčasnosti v legislatívnom procese a do veľkej miery odráža ich požiadavky, nemá veľkú šancu.

„Poukazujeme na to, že nemá podporu v koalícii a vo vláde a pokiaľ sa rezort pôdohospodárstva odmietne vôbec baviť o tom, že v chránených územiach má mať prioritu ochrana prírody, tak z nášho pohľadu táto novela nemá veľkú šancu,“ dodal Kaliský.

V srdci Slovenska

Protest sa uskutočnil pod oknami sídla štátneho podniku Lesy SR v Banskej Bystrici, čo síce nebol zámer, ale organizátori si to uvedomujú. Mesto pod Urpínom zvolili preto, že do stredu Slovenska to mali bližšie nielen protestujúci zo západného, ale i východného Slovenska.

Vedenie Lesov SR v súvislosti s protestom reagovalo, že je pripravené rokovať s každým, komu na lesoch záleží. Vyzýva iniciatívu My sme les, aby si sadli za jeden okrúhly stôl, a aj za účasti odborníkov z iných oblastí hľadali riešenia pre trvalo udržateľný zdravý les.

„Dnešnú akciu pred budovou Lesov SR vnímame ako kopanie do otvorených dverí. My sme pripravení rokovať s každým, komu záleží na našich lesoch. Doteraz nás z iniciatívy My sme les nikto neoslovil. Ak chcú rokovať, naše dvere sú otvorené,“ konštatoval generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Pozrite si v priloženej fotogalérii, ako vyzeral prvý verejný protest za slovenské lesy pod názvom A dosť!

V OBRAZOCH: Prvý verejný protest za slovenské lesy pod názvom A dosť!
10
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie