Kultúra

FOTO: Spoznali by ste ich? Manželia Gogolovci ako pár z čias Márie Terézie

Vďaka jedinečnej dobovej rekonštrukcii návštevy synov Márie Terézie, ktorá mala v roku 1764 za cieľ zmapovať a skontrolovať stav baníctva v Hornom Uhorsku, zažili obyvatelia a návštevníci Banskej Bystrice v sobotu nefalšovaný návrat do minulosti.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Spoznali by ste ich? Manželia Gogolovci ako pár z čias Márie Terézie
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Banská Bystrica, PKO BB, Banskobystrický banícky cech, Starohorský banícky cech „Richtergrund“ a Špaňodolinské banícke bratstvo “Herrengrund“ v združení zorganizovali toto podujatie, ktoré pripomína a zdôrazňuje význam Banskej Bystrice ako mesta s bohatou banskou históriou.

249. výročie príchodu synov Márie Terézie

Cieľom nultého ročníka Cisárskej vizitácia baníctva bolo upozorniť širokú verejnosť na tento dôležitý moment v histórii mesta Banská Bystrica. Len tri roky po veľkom požiari v roku 1761 dokázali obyvatelia mesta prijať a pohostiť významnú návštevu z Viedne. Tento rok sme si pripomenuli 249. výročie príchodu synov Márie Terézie, Jozefa II. a Leopolda II.

Cisárska vizitácia baníctva je jednou z aktivít, prostredníctvom ktorých chce mesto oživiť banícku tradíciu Banskej Bystrice a nadviazať na jej dávnu slávu a význam v rámci slovenských banských miest. Aj preto, ako sme vás už informovali včera, sa primátor so svojou manželkou prezliekli do dobových kostýmov.

Primátora prijali do baníckeho stavu

„Myslím si, že obyvatelia Banskej Bystrice majú dôvod byť hrdí na svoje mesto, na jeho históriu a prácu ľudí, ktorí tu žili a pracovali dávno pred nami. Som veľmi rád, že sa nám tento rok podarilo usporiadať podujatie Cisárska vizitácia baníctva, ktoré zaujalo ľudí naprieč vekovými kategóriami. Už teraz sa teším na ďalší ročník s príchuťou veľkého výročia, keďže od prvej návštevy cisárskeho dvora na baníckych územiach stredného Slovenska uplynie presne 250 rokov,“ povedal primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola.

Po dobovej rekonštrukcii Cisárskej vizitácie baníctva nasledovala banícka slávnosť piva tzv. Šachtág, na ktorej bol primátor mesta Peter Gogola, za účasti banskobystrického župana Vladimíra Maňku a členov prítomných baníckych spolkov, prijatý do baníckeho stavu.

Foto: MsÚ Banská Bystrica

FOTO: Spoznali by ste ich? Manželia Gogolovci ako pár z čias Márie Terézie
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM