Iné športy

FOTO: Parádne plavecké divadlo na Štiavničkách. Bystrica zažila 5 nových rekordov

Mesto pod Urpínom sa opäť dočkalo špičkových plavcov a výkonov. Na Štiavničkách sa bolo na čo pozerať.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Parádne plavecké divadlo na Štiavničkách. Bystrica zažila 5 nových rekordov
11
Galéria
Foto: Janka Potančoková

Plavecký míting pod Urpínom patrí medzi najväčšie na Slovensku a už dávno sa stal pojmom. Už 11 rokov sa na ňom zúčastňujú veľké európske či svetové esá plávania, nevynímajúc ani domácich top pretekárov. Cez víkend sa stredné Slovensko po roku opäť dočkalo príchodu špičkových plavcov, na Štiavničkách sa bolo na čo pozerať.

Ani na tomto ročníku nechýbali veľké zahraničné mená. Atraktívna Zsuzsanna Jakabos z Maďarska, okrem iného účastníčka už štyroch olympiád a 3-násobná európska šampiónka. Silnú maďarskú enklávu doplnili Maxim Lobanowszkij (finalista Majstrovstiev sveta), Bence Szentes (účastník svetovej Univerziády), Márk Tékauer (finalista Majstrovstiev sveta juniorov), Dorottya Dobos (strieborná z majstrovstiev Európy juniorov).

Brazílčan Nelson da Silva Junior bezpochyby najväčšia mužská hviezda (5-násobný majster južnej Ameriky a viacnásobný medailista zo série pretekov Svetového pohára), ktorý tu minulý rok vytvoril rekord podujatia v disciplíne 50 m znak povedal: „Do Banskej Bystrice som prišiel po troch náročných týždňoch v Singapure. Po stredajšom príchode som sa musel vysporiadať s veľkým časovým posunom. Chcel som tu zhodnotiť, kde sa výkonnostne nachádzam v rámci sezóny a čo by sa dalo zlepšiť. O 2 týždne ma čakajú domáce plavecké majstrovstvá." Banská Bystrica mu pritom ako mesto veľmi imponuje. Rovnako tak aj celá krajina. „Všetko je tu skvelé, organizácia, konkurencia, atmosféra a to je jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol na Slovensko vrátiť. Každý sa ku mne správa priateľsky a cítim sa tu ako doma. Ľudia dokážu oceniť, čo robíte a sú stále milí. Toto prostredie sa mi veľmi páči,“ chválil zázemie Nelson.

5 nových rekordov

Výborní Poliaci Jan Holub (2-násobný majster Európy juniorov), Damian Chrzanowski (bronzový z Európskych hier), Alexandra Polanska (2-násobná bronzová medailistka z ME juniorov), Čech Pavel Janeček (účastník OH 2016 v Riu, finalista svetovej Univerziády a majstrovstiev Európy) či Viacheslav Ohnov z Ukrajiny.

5 nových rekordov podujatia ozdobilo 11. ročník medzinárodného plaveckého mítingu Banská Bystrica Cup na štarte ktorého sa v krytej päťdesiatke na Štiavničkách predstavilo 187 pretekárov z 38 klubov šiestich krajín: Brazílie, Českej republiky, Maďarska, Poľska Slovenska a Ukrajiny. Všetky ich utvorili reprezentanti Maďarska.

Rekordné maximá krajanky Evelyn Verrasztó z minulého roka prekonala Zsuzsanna Jakabos v disciplínach 200 m voľný spôsob časom 2:00,41 a 200 m polohové preteky o úctyhodných 1,47 sekundy časom 2:14,16. Tento výkon bol zároveň vyhodnotený ako najhodnotnejším v kategórii žien. Veľmi napínavý súboj predviedli znakári v šprinte na 50 m, keď Maďar Bence Szentes porazil Brazílčana Nelsona Da Silvu jr. a pripravil ho tým aj o jeho rekord z minulého roku o 6 stotín sekundy (súčasný má hodnotu 0:25,96 sekundy). Divákov zdvíhali „zo sedadiel“ aj mužské kraulové šprinty na 50 a 100 metrových tratiach, kde sa tiež opravovali rekordy podujatia. V obidvoch prípadoch víťazil Maxim Lobanovszkij. V kratšom šprinte pokoril „fúzatý“ rekord banskobystričana Romana Kučíka z roku 2009, ktorý má teraz hodnotu 22,36 sekundy. Na stovke predviedol excelentný výkon, keď dokázal pokoriť 50 sekundovú hranicu extratriedy výkonom 49,56. Tento výkon bol najhodnotnejším celého podujatia.

Limity na olympiádu aj majstrovstvá

Veľmi kvalitná a napínavá bola aj mužská dvojstovka motýlik, keď dvaja plavci bok po boku bojovali o víťazstvo až do samotného záveru. Víťazný čas Maďara Marka Tékauera pod 2 minúty (1:59,56) má taktiež punc extratriedy. Aj ďalšie rekordy podujatia „sa triasli v základoch“. V disciplíne 200 m prsia Maďarka Zsófia Kurdi zaostala za rekordom Slovenky Andrei Podmaníkovej z roku 2015 len o 2 stotinky sekundy, Zsuzsanna Jakabos na polovičnej trati zaostala za rekordom o 9 stotín a na 200 m motýlik o 12 stotín sekundy. Brazílčan Nelson da Silva jr. si po dvoch striebrach na 50 a 100 m znak vybojoval prvenstvo na znakovej 200 metrovej trati. Polohovková štyristovka žien sa niesla v znamení víťazstva domácej pretekárky UMB Banská Bystrica Veroniky Kolníkovej (účastníčky Majstrovstiev sveta 2014 v katarskej Dohe), ktorej to bol posledný štart vo farbách UMB. Po ukončení vysokoškolského štúdia sa vracia do rodných Piešťan. Okrem toho získala ešte bronzovú medailu v disciplíne 400 m voľný spôsob. Vo svojej bohatej športovej kariére si vyplávala úctyhodných 45 titulov Majsterky Slovenska v kategórii seniorov od jej prvého, ktorý dosiahla vo svojich 15-tich rokoch v roku 2005.

Slušne zaplnená tribúna banskobystrických Štiavničiek videla zaplávané limity na Olympijské hry mládeže 2018 v Buenos Aires, Majstrovstvá Európy dospelých v Glasgowe ale aj na Majstrovstvá Európy juniorov 2018 v Helsinkách.

Súťažilo sa v štyroch vekových kategóriách a víťazné trofeje „Banská Bystrica Cup 2018“ za najlepšie bodové výkony získali medzi ženami Zsuzsanna Jakabos (Győri Úszó SE), v kategórii 16-ročných Robin Reindl (Aquasport Levice), v kategórii 15-ročných Emma Marušáková (Nereus Žilina) a v kategórii 14 ročných Nina Hodoňová (TT Dolný Kubín). Medzi mužmi triumfoval Maxim Lobanovszkij (Győri Úszó SE), v kategórii 17 ročných Matyáš Machala (KPS Ostrava), v kategórii 16 ročných Denys Vlasenko (Dolphin Kyiv) a v kategórii 15-ročných Yaroslav Mazurenko (Dolphin Kyiv). Zo slovenských účastníkov boli vyhodnotení ako najlepší juniorskí reprezentanti Robin Reindl (splnila limit na „B“ limit na Olympijské hry mládeže) a Alexander Samuel Kazimír z SPK Bratislava.

„Som spokojný už len z dôvodu, že bolo prekonaných 5 rekordov podujatia. Ich hodnota je už tak vysoká, že každý jeden z nich sa veľmi ťažko prekonáva. Výkonnostnú latku ale pozvaní plavci nepodliezli a podujatie tak stále naberá na kvalite,“ zhodnotil Banská Bystrica Cup 2018 manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z podujatia!

V OBRAZOCH: Parádne plavecké divadlo na Banská Bystrica Cup 2018
11
Galéria
Foto: Janka Potančoková
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM