Marcel Páleš Správy

FOTO: Na Fončorde úradovali vandali, rok a pol námahy zničili za chvíľu!

Rok a pol námahy ktosi zničil v priebehu chvíle. Značky, stĺp a tabuľky krásne vybudovaného projektu Malý les vo Veľkom meste v tieto dni zdemolovali neznámi páchatelia.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Na Fončorde úradovali vandali, rok a pol námahy zničili za chvíľu!
Zdroj: Dnes24.sk

Nápad na projekt vznikol pri prezeraní učebníc Prírodovedy, keď si autori myšlienky uvedomili, že učiť sa o prírode bez nej sa jednoducho nedá. Múdrosť, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť, si prispôsobili nasledovne: zasadiť aspoň jeden strom a spoznávať, ako rastie či mení sa, je lepšie, ako o ňom stokrát čítať. Žiaľ, ich úspešne zrealizované kroky projektu ktosi narušil.

Stĺp dokonca vytiahli zo zeme

V noci z piatka na sobotu (1.-2. 11.) zničili zatiaľ neznámi vandali časť projektu, a to medzi ZŠ Spojová a zdravotným strediskom. Aby mohli odtrhnúť a ukradnúť tabuľky s informáciami o stromčekoch, rozlámali agátové drevené dosky, na ktorých boli tabuľky zasilikonované. Jeden celý stĺp dokonca vytiahli zo zeme. Tiež odtrhli a ukradli smerovníky ukazujúce na najvyššie vrchy slovenských pohorí, a to na Gerlachovský štít a Poľanu. Privolaná polícia celú vec zdokumentovala a momentálne preveruje ako priestupok proti majetku.

„Chceli by sme poprosiť obyvateľov, ak tieto veci niekde našili, aby nám ich nejakým spôsobom doručili. Všetko sme vyrábali svojpomocne, zúčastnili sa na projekte deti zo ZŠ Spojová, rodičia, obyvatelia sídliska. Máme k tomu citový vzťah a je náročné tieto škody napraviť,“ uviedla Paulína Starčoková z OZ Zelená Fončorda.

Aby projekt spravili zaujímavejším, pridali informácie aj z geografie, dejepisu a astronómie. Všetko sa tak prepája v tzv. aktívnych mapách, podľa ktorých sa deti učia orientovať v priestore, používať kompas, využívať svoje vedomosti.

Neplánovaný škrt cez rozpočet

„Mrzí nás, že sa nám týmto posúva otvorenie projektu a odovzdanie ho deťom. Pôvodný plán otvorenia na budúci týždeň preto nestíhame. Tiež nás mrzí, že musíme teraz použiť na opravu časť darovaných príspevkov z 2 %. Mali sme s nimi iné plány,“ dodala Starčoková.

Aktívne mapy pripravili k otvoreniu projektu, a to napríklad Dramatické preteky Scotta a Amundsena o dobytie južného pólu, pre starších dejiny Veľkej Moravy, mladší budú hľadať poklad či pátranie, prečo sa Amerika nevolá podľa Kolumba atď. „Deti dostanú kompasy, mapy, indície a veselou formou budú nasávať informácie,“ prezradila Starčoková.

„Je škoda, keď viac ako jeden a polročnú prácu ľudí zničí niekto v priebehu pár minút. Mrzí ma to o to viac, že projekt je určený najmä deťom, ktoré na ňom priamo participovali. Nanešťastie, aj vandalizmus je súčasťou sídliskového života. Napriek tomu si myslíme, že angažovanosť miestnych ľudí a skvalitňovanie medziľudských vzťahov aj prostredníctvom takýchto projektov sú dôležité pre život komunity. O to sa snaží aj naďalej bude snažiť naše občianske združenie,“ dodala Lucka Skokanová, členka OZ Zelená Fončorda.

Pozrite si v našej fotogalérii, ako to s projektom vyzeralo pred a ako po zásahu vandalov.

Pozrite, ako bezcitne sa činili vandali na vzácnom projekte pre deti
15
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM