Jakub Forgács Kultúra

FOTO: Historický unikát v Španej Doline. Takto chcú zachrániť starobylý organ

Vzácny historický organ z roku 1751 chcú zachrániť. Pomôcť majú vianočné koncerty.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Historický unikát v Španej Doline. Takto chcú zachrániť starobylý organ
7
Galéria
Zdroj: Vivat Vox Organi

Tohtoročné sviatočné dni spestria vianočné koncerty, ktoré sa uskutočnia v starobylej baníckej obci Špania Dolina a v banskobystrickej katedrále. Informuje o tom webová stránka mesta Banská Bystrica.

V špaňodolinskom kostole Premenenia Pána zahrajú v sobotu (30.12.) o 10:00 na tamojšom vzácnom historickom organe z roku 1751 Ján Bulla a Marek Dietrich. Koncert je spojený s verejnou prezentáciou organa a snahami o jeho záchranu a reštaurovanie, ktoré by mali vrcholiť v roku 2018.

Katedrála sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici pripravuje na 3. januára 19.00 h koncert v netradičnom spojení dvoch umelcov. Za organ zasadne Stanislav Šurin, s ktorým sa predstaví nemecký hudobník Helmut Hauskeller na panovej flaute. Spoločne uvedú svoje najnovšie CD Anima Mundi.

Organ rozozvučí túto katedrálu aj 7. januára o 16:30. Na koncerte sa predstaví katedrálny spevácky zbor Xaverius, sopranistka Anna Ciganocová, huslistka Jana Macíková, flautistka Alexandra Volentierová, na organe zahrá Matúš Kucbel. Výťažok z podujatia bude venovaný na opravu a reštaurovanie špaňodolinského starobylého barokového organa.

Pozrite si vzácny organ v našej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Vzácny organ v Španej Doline
7
Galéria
Zdroj: Vivat Vox Organi
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM