Jakub Forgács Správy

FOTO: Bystrickú autobusku otvoria vo štvrtok. Kedy začne fungovať v plnej prevádzke?

Nová autobusová stanica privíta cestujúcich vo štvrtok už skoro ráno. Plnej prevádzky sa však dočká až o niečo neskôr.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Bystrickú autobusku otvoria vo štvrtok. Kedy začne fungovať v plnej prevádzke?
24
Galéria
Foto: Peter Braciník

Objekt novej autobusovej stanice v Banskej Bystrici, ktorej sa ľudia pod Urpínom dočkali po vyše 30 rokoch, slávnostne otvoria vo štvrtok (21.9.) o 9:00. Prvým cestujúcim ponúkne svoje služby už ráno o 5:25.

„Už vo štvrtok spúšťame skúšobnú prevádzku stanice s autobusovými linkami v smere Banská Bystrica – Zvolen a späť. Od soboty (23.9.) sa z dočasnej autobusovej stanice presunú na novú stanicu Terminal Shopping Center (TSC) všetky prímestské a diaľkové spoje. Prosím všetkých Banskobystričanov, domácich i cezpoľných cestujúcich, aby boli zhovievaví a trpezliví,“ informoval banskobystrický primátor Ján Nosko.

Foto: Peter Braciník

Aj s MHD

Do termínu získania dopravnej časti autobusovej stanice do svojho vlastníctva bude mesto fungovať na základe zmluvy o výpožičke. Do konca tohto roka zabezpečí skúšobnú prevádzku novej stanice Dopravný podnik mesta Banská Bystrica. Následne bude verejným obstarávaním vysúťažený nový prevádzkovateľ.

Na stanici má po prvý raz v histórii svoje miesto aj mestská hromadná doprava (MHD). Podľa Dopravného podniku mesta Banská Bystrica by mala začať fungovať od 1. októbra. V týchto dňoch pripravuje všetko potrebné k vypraveniu prvých autobusov z nových nástupíšť. Vo štvrtok a piatok (22.9.) začína dopravný podnik so skúšobným režimom.

V skúšobnej prevádzke

„Vo štvrtok a piatok bude na novú autobusovú stanicu obojsmerne v skúšobnej prevádzke zachádzať autobusová linka 601457 Banská Bystrica – Zvolen (zrýchlené spojenie). V praxi to znamená, že autobusy budú vychádzať z dočasnej autobusovej stanice na parkovisku Mičinská, prejdú cez novú autobusovú stanicu a pôjdu do Zvolena. Naopak, na ceste zo Zvolena vystúpia cestujúci najprv na novej stanici, pričom konečná zastávka bude na dočasnej stanici. Denne ide o 80 spojov v oboch smeroch,“ konštatoval riaditeľ banskobystrického dopravného podniku Miroslav Snopko.

„Z piatka na sobotu presmerujeme celú prímestskú a diaľkovú dopravu z dočasnej autobusovej stanice na novú. Priestory dočasnej stanice budú od soboty slúžiť už len linkám MHD a linkám 601454 Harmanec, 601455 Badín, 601456 Môlča. Funkčnosť dočasnej autobusovej stanice sa tak pre väčšinu spojov skončí a pre cestujúcu verejnosť už poskytovať služby nebude. Naďalej ju budú môcť využívať vodiči na parkovanie a prestoje svojich autobusov,“ dodal Snopko.

Vstupná brána do mesta, TSC, disponuje informačnými panelmi na autobusových zastávkach a LCD obrazovkami, takže cestujúci ľahko zistia, z ktorého nástupišťa im odchádza požadovaný spoj. Informácie o príchodoch a odchodoch autobusov poskytne tiež informačná kancelária, ktorá bude na novej stanici fungovať.

Rátajte s obmedzeniami

Vedenie mesta a dopravného podniku zároveň pripomína, že z dôvodu finálnych stavebných prác bude zázemie krytej čakárne a predajného miesta na novej autobusovej stanici spustené v najbližších týždňoch. Dovtedy bude cestujúcim na nákup miesteniek, vybavovanie a dobíjanie čipových kariet plnohodnotne slúžiť Dopravná kancelária na Ulici 29. augusta v Banskej Bystrici.

Cestujúci na novej stanici nájdu 19 farebne odlíšených nástupíšť pre diaľkové a prímestské linky, 20 lavičiek s integrovanou elektrickou zásuvkou, osem LCD panelov na autobusových zastávkach a 20 informačných obojstranných LED panelov.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery novej bystrickej autobusovej stanice pár dní pred otvorením od mladého fotografa Petra Braciníka!

V OBRAZOCH: Bystrická autobuska pár dní pred otvorením
24
Galéria
Foto: Peter Braciník
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM