Jakub Forgács Rôzne Správy

FOTO a VIDEO: Miesto, na ktorom sa hrávali mnohí Bystričania. Poznáte fončordské Bludisko?

Už desiatky rokov je obľúbeným miestom na hru a trávenie voľných chvíľ mladých. Na Fončorde stojí unikátny betónový Labyrint, ktorý mnohí Bystričania nenazvú inak ako Bludisko.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO: Miesto, na ktorom sa hrávali mnohí Bystričania. Poznáte fončordské Bludisko?
23
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Iba prednedávnom sme vyhodnotili hlasovanie o tom, v ktorej mestskej časti Bystrice sa žije najlepšie. Takmer štvrtinu všetkých hlasov získala Fončorda, ktorá jasne triumfovala. My sme sa teraz pozreli na známe miesto z tohto sídliska, na ktorom sa hrávali už celé generácie Bystričanov.

Na Mládežníckej ulici 27 sa na priestore medzi panelákmi nachádza zaujímavý betónový monument, ktorého priemer vonkajšieho kruhového obvodu je 15 metrov. Hoci dielo Stanislava Balka z roku 1976 oficiálne nesie názov Labyrint, mnohí točíté múry s vyrytými vzormi zvierat či kvetov poznajú práve pod označením Bludisko.

Toto miesto počas letných mesiacov rozhodne nezýva prázdnotou. Cez deň tu môžete naraziť na skupinky detí, ktoré sa zabávajú preliezaním múrov či Mrázikom (pozn. red.: naháňačkou). Cvičia tu tiež bystrickí parkouristi, pre ktorých je práve Labyrint ideálnym miestom na trénovanie najrôznejších techník a zdokonaľovanie svojich schopností.

Smutným faktom je, že po zotmení sa tu občas objavujú aj partie, ktoré po múroch sprejujú a zanechávajú tu odpadky, špaky od cigariet či rozbité fľaše. Práve bystrickí parkouristi sa však tento priestor snažia pravidelne čistiť a medzi mladými robiť osvetu. Labyrint totiž v januári 2016 pribudol aj na Zoznam pamätihodností mesta Banská Bystrica.

Pozrite si v priloženej fotogalérii a na videu zábery z bystrického Labyrintu, na ktorých predvádzajú svoje kúsky aj mladí bystrickí parkourist!

Zdroj: Dnes24.sk
V OBRAZOCH: Na Bludisku vyrastali mnohí Bystričania, trénujú tu aj parkouristi
23
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie