Financovanie škôl a školských zariadení v Bystrici? Prvýkrát zasadla pracovná skupina
V Bystrici rezonuje pálčivá téma spravodlivého financovania škôl a školských zariadení. Na pôde Mestského úradu sa preto stretli členovia vzniknutej pracovnej skupiny.
S témou financovania škôl a školských zariadení fungujúcich v Banskej Bystrici je každý rok spojených množstvo rozporuplných názorov a otázok. Dlhá diskusia januárového zasadnutia mestského zastupiteľstva k tejto problematike vyústila v marci 2018 do petície za spravodlivé financovanie škôl a škôlských zariadení na území mesta Banská Bystrica, ktorú odovzdali zástupcovia súkromných zriaďovateľov vedeniu mesta.
„Primátor Ján Nosko vtedy prisľúbil, že zriadi pracovnú skupinu, aby sa zadefinovali požiadavky všetkých strán a vytvoril sa priestor na diskusiu. Cieľom je hľadať systematické riešenie priebežne, nielen v závere každého roka pri kreovaní VZN,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.
V stredu, 16. mája 2018 sa na pôde banskobystrického Mestského úradu stretli členovia vzniknutej pracovnej skupiny. Súkromných a cirkevných zriaďovateľov škôl a školských zariadení v nej zastupuje Juraj Droppa (zriaďovateľ súkromnej ZŠ U Filipa), Janka Krnáčová (riaditeľka cirkevnej Základnej školy s materskou školou Štefana Moysesa), Slavomír Poloha (zriaďovateľ súkromnej ZŠ Narnia) a Róbert Tatár (Súkromná Základná umelecká škola Róberta Tatára). Za mesto Banská Bystrica sa bude stretávať prednosta MsÚ Martin Adamec, zástupcovia Školského úradu a Ekonomického odboru. Prvé zasadnutie pracovnej skupiny otvoril primátor Ján Nosko.
„V našom záujme je problém rozdeľovania verejných financií medzi štátne, súkromné a cirkevné školy vyriešiť. Myslím si, že pokiaľ bude medzi nami dôvera a budeme k sebe otvorení, tak si problematiku môžeme detailne rozobrať a nájsť riešenie. Bol by som rád, keby sme nastolili vecnú diskusiu. Som presvedčený, že dnešné stretnutie je začiatkom ďalších diskusií, v rámci ktorých budeme hľadať spoločný konsenzus s cieľom prerozdeliť verejné zdroje čo najefektívnejšie a spravodlivo. Verím, že do konca školského roka nájdeme riešenie a túto tému uzavrieme,“ povedal Nosko.
Napriek tomu, že mesto rozdeľovaním finančných prostriedkov medzi štátne, súkromné a cirkevné školy zákon dodržuje, viacerí zriaďovatelia súkromných zariadení a rodičia detí, ktoré ich navštevujú sa každoročne búria. Nesúhlasia s rozdielnou výškou príspevku na jedného žiaka a žiadajú vyrovnané financovanie.
„Aby sme sa čo najlepšie priblížili k riešeniu a požiadavkám súkromných zriaďovateľov, potrebujeme vedieť detailné čísla súvisiace s ich príjmami a výdavkami. Ak poznáme podrobný prehľad fungovania mestskej školy, tie isté informácie musíme mať aj o druhej strane. Ak nimi budeme disponovať, spoločne sa pokúsime vytvoriť nový vzorec, ktorým financovanie nastavíme,“ dopĺňa prednosta MsÚ Martin Adamec.
Ďalšie stretnutie pracovnej skupiny je predbežne naplánované na začiatok júla 2018.