Jakub Forgács Kultúra

Európsky unikát na bystrickom amfiteátri. Ponúkne prehliadku panoramatických filmov

Štvrtý ročník jedinečnej prehliadky prinesie tento rok hneď tri filmy, a to dve novinky a jednu klasiku.

Ilustračný obrázok k článku Európsky unikát na bystrickom amfiteátri. Ponúkne prehliadku panoramatických filmov
8
Galéria
Zdroj: Martin Dubovský

Máte radi letné premietania pod holým nebom? Potom si nenechajte ujsť už IV. ročník Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2019, ktorá sa uskutoční už od štvrtku 13. júna do soboty 15. júna na banskobystrickom amfiteátri Paľa Bielika.

Štvrtý ročník jedinečnej prehliadky prinesie tento rok hneď tri filmy, a to dve novinky a jednu klasiku. Diváci a diváčky sa môžu vo štvrtok tešiť na Dunkirk Christophera Nolana, v piatok na Ready Player One: Hra sa začína Stephena Spielberga a v sobotu na legendárny Armageddon. Projekcie vždy začínajú o 21:30. Informoval o tom Juraj Havlík z O.Z. za! amfiteáter.

„V Európe existuje niekoľko kín, ktoré sú schopné premietať panoramaticky zo 70mm filmových pásov. Banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika je však výnimočný v tom, že dokáže tento formát hrať pod holým nebom a to nie je možné nikde inde v Európe,“ uviedol Havlík.

Ako spomína spoluorganizátor prehliadky a premietač Ivan Školuda: „Počas rekonštrukcie širokouhlého letného kina na panoramatické, boli v roku 1974 projektory UM 70/35 nainštalované aj na amfiteáter, kde bola pre potreby 70mm panoramatických filmov postavená nová premietacia plocha s neuveriteľnými rozmermi cca 14,5 × 32 m a dodnes patrí medzi najväčšie projekčné plochy."

Foto: ilustračné

Prehliadka panoramatických filmov [ppf] na amfiteátri
8
Galéria
Zdroj: Martin Dubovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM