Epidemiologička o situácii v Banskobystrickom kraji: Prečo už 3 okresy prepli COVID semafor?
Prípadov koronavírusu každým dňom pribúda. Oslovili sme preto odborníčku, ktorá vysvetlila nielen to, ako funguje COVID semafor.
Banskobystrický kraj má spomedzi všetkých dlhodobo najnižšie prírastky nových prípadov koronavírusu. Počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 je k 22. septembru iba 373, pričom Nitriansky kraj, ktorý má druhé najnižšie číslo, ich eviduje až 602.
3 okresy zmenili farby
Väčšina okresov Banskobystrického kraja je tak vedených ako „zelených“, no tri už zmenili farby na COVID semafore. Okres Veľký Krtíš je „žltý“ a Lučenecký okres s okresom Žarnovica „červené“. Zisťovali sme tak, čo je príčinou.
„V Lučenci stúpol počet prípadov o 28 a incidencia (14-dňový výskyt prepočítaný na 100-tisíc obyvateľov) stúpla na 39,5, vo Veľkom Krtíši stúpol počet chorých o deväť a incidencia na 20,7. V oboch prípadoch sa počty zdvojnásobili oproti predchádzajúcemu obdobiu,“ uviedla pre spravodajský portál Dnes 24 Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
„Okres Žarnovica je malý a evidujeme v ňom sedem prípadov ochorenia za posledné dva týždne, ktoré v prepočte na 100 000 dali vyššie číslo ako 25. Potom sú tam ďalšie matematické výpočty a koeficienty, ktoré okres zaradili do červenej zóny,“ vysvetlila pre Dnes 24 regionálna hygienička RÚVZ v Žiari nad Hronom Eva Striežová s tým, že aj tí pozitívne testovaní, ktorí mali mierne príznaky, sú už bez príznakov. Ak podľa jej slov počty nových prípadov v okrese nestúpnu, je predpoklad, že vo štvrtok by sa okres mohol vrátiť do zelenej zóny.
Kľúčové aspekty
Mária Avdičová vysvetlila aj to, čo rozhoduje o zmenách farieb na semafore. „Posudzuje sa viacero aspektov: 14-dňový výskyt prepočítaný na 100-tisíc obyvateľov, index zvýšenia počtu pozitívnych oproti predchádzajúcemu obdobiu, tiež sa berú do úvahy počty hospitalizovaných za daný okres, výskyt v starších vekových skupinách, prípadne aj ďalšie okolnosti, ktoré ovplyvňujú epidemiologickú situáciu,“ vymenovala Avdičová.
Kľúčové sú tak podľa jej slov všetky spomínané aspekty, ktoré sa spoločne konzultujú každý štvrtok dopoludnia a poobede každý RÚVZ zatriedi okresy do príslušnej farby.
Ovplyvní situáciu chrípka?
Aktuálne z v kraji narastá aj počet prípadov chrípky. „Nárast chorobnosti na chrípku sa očakáva, a to najmä u detí školského a predškolského veku, v menšej miere aj v ostatných vekových skupinách, a to najmä od októbra. V neskorších jesenných mesiacoch očakávam aj stúpnutie chorobnosti v starších rizikových skupinách,“ uviedla Avdičová.
Ako sa to bude vyvíjať v súvislosti s nárastom chorých na COVID-19 sa dá podľa jej slov len ťažko odhadnúť. „Pri oboch chorobách treba v prevencii zdôrazňovať riadne nosenie rúšok a u chrípky naviac očkovanie, s ktorým sa odporúča začať v októbri,“ dodala Avdičová.
Foto: ilustračné