Jakub Forgács Správy

Chorobnosť v kraji výrazne stúpa: Ktoré okresy sú na tom najhoršie?

Chorobnosť v Banskobystrickom kraji každý týždeň stúpa. Absolútne čísla však podľa slov epidemiológov nepresahujú vlaňajšok.

Ilustračný obrázok k článku Chorobnosť v kraji výrazne stúpa: Ktoré okresy sú na tom najhoršie?
5
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Pomerne výrazný vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), či chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), zaznamenali v 38. kalendárnom týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

V absolútnych číslach sú však podľa jej slov počty chorých nižšie, ako vlani- v prípade ARO o 61 a v prípade CHPO o 76 percent. „Podľa analýzy hlásení 58 percent lekárov pre deti a dorast a 43 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji možno konštatovať, že výskyt ARO v tomto regióne stúpol v porovnaní s uplynulým týždňom o 36 percent a výskyt CHPO o 42 percent,“ uviedla Tolnayová.

Ako ďalej spomenula, napriek tomuto vzostupu možno situáciu považovať za primeranú ročnému obdobiu, ako aj dlhoročnému priemeru. „Na ARO je tu v súčasnosti chorých vyše 1700 ľudí, ktorých v tomto týždni do systému banskobystrického RÚVZ zahlásili ošetrujúci lekári. Predstavuje to chorobnosť takmer 552 na 100 000 osôb. Počet chorých na chrípku je aktuálne 49, čo je chorobnosť 16 osôb na 100 000 obyva­teľov,“ konkretizovala hovorkyňa.

RÚVZ v Banskej Bystrici v 38. kalendárnom týždni podľa slov Tolnayovej v porovnaní s minulým týždňom eviduje približne rovnaký počet chorých s komplikáciami zo zápalových ochorení horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky. „Tieto ochorenia sa skomplikovali zápalmi dutín v šiestich prípadoch, zápalmi stredného ucha v piatich prípadoch a len v jedenástich prípadoch zápalom pľúc,“ vymenovala s tým, že najviac skomplikovaných prípadov je vo vekovej skupine najmenších detí od 0 do 5 rokov a u seniorov. Ostatné vekové skupiny sú na tom približne rovnako.

„Najvyšší počet chorých na ARO je v analyzovanom týždni v okrese Rimavská Sobota, Revúca, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Len o niečo nižší počet chorých je v okresoch Zvolen a Lučenec. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je sú takmer všetci chorí z okresu Žarnovica, nasleduje okres Zvolen a Banská Bystrica. Chorí sú predovšetkým seniori, deti základných škôl a ekonomicky aktívne obyvateľstvo,“ dodala Tolnayová.

Foto: ilustračné

Chrípka
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie