Jakub Forgács Správy Samospráva

Dopravná karta, cestovanie aj múzeá ZADARMO? Pozrite, čo chystá kraj

Počas Európskeho týždňa mobility pripravil Banskobystrický samosprávny kraj množstvo aktivít, ktorých cieľom je podporiť využívanie iných druhov dopravy ako automobilovej.

Ilustračný obrázok k článku Dopravná karta, cestovanie aj múzeá ZADARMO? Pozrite, čo chystá kraj
Zdroj: TASR

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa od 16. do 22. septembra zapojí do Európskeho týždňa mobility 2020. V rámci neho pripravil viacero aktivít, ktoré podporia využívanie alternatívnych druhov dopravy, zameria sa tiež na kultúru a stredoškolákov. Po prvý raz je Úrad BBSK tiež oficiálne súčasťou súťaže Do práce na bicykli. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

„V priebehu celého týždňa od 16. do 22. septembra si budú môcť ľudia vybaviť čipovú dopravnú kartu v ktorejkoľvek dopravnej kancelárii SAD Zvolen a SAD Lučenec zadarmo,“ uviedla Štepáneková.

„Dopravná karta funguje ako elektronická peňaženka a pri kúpe cestovného lístka prostredníctvom nej jej držiteľ automaticky získava zľavu. Svojho držiteľa tiež motivuje verejnú dopravu využívať na pravidelnej báze. Zároveň minimalizuje manipuláciu s hotovosťou a kontakt so šoférom autobusu, čo je v čase pandémie nového koronavírusu ďalšou výhodou,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Od septembra minulého roku navyše vedia cestujúci na prímestských linkách cestovať na jednu kartu po celom kraji bez ohľadu na to, či spoj prevádzkuje zvolenská alebo lučenecká spoločnosť.

Bezplatná sobota v autobusoch aj múzeách

Ako ďalej spomenula Štepáneková, v sobotu 19. septembra budú všetky prímestské linky SAD Zvolen a SAD Lučenec premávať zadarmo, autobusový lístok z tohto dátumu bude počas celého dňa platiť aj ako vstupenka do múzeí a galérie, ktorých zriaďovateľom je župa.

„Bezplatný vstup získajú aj všetci návštevníci, ktorí prídu pešo, na bicykli alebo kolobežke. Bezplatné cestovanie počas soboty má motivovať ľudí, aby na svoje presuny využili aj iné dopravné prostriedky ako auto. Zároveň im dáva cieľ takejto cesty – kultúra a poznanie v pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja,“ doplnil Lunter.

Bezplatný vstup pre ľudí bez auta bude podľa slov Štepánekovej v sobotu 19. septembra platiť podľa stanovených otváracích hodín a za dodržania platných protiepidemio­logických opatrení vo všetkých expozíciách Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici, Horehronského múzea v Brezne, Novohradského múzea a galérie v Lučenci, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote a Pohronského múzea v Novej Bani.

Pracovné listy pre stredoškolákov

Župa v Európskom týždni mobility tiež pripravila modelovú hodinu a pracovné listy pre stredoškolákov s témou udržateľnej mobility. Modernou a interaktívnou formou umožní študentom zamyslieť sa nad rôznymi spôsobmi dopravy, ich výhodami a dopadmi na životné prostredie. Súčasťou je aj dotazník, ktorý kraju pomôže zistiť potreby študentov pre využívanie prioritne cyklistickej dopravy.

„Pre riaditeľov všetkých zariadení sociálnych služieb, kultúrnych inštitúcií a stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK sme pripravili online dotazník, ktorým zistíme najčastejšie spôsoby dopravy ich zamestnancov i návštevníkov ako aj potreby pre využívanie iných druhov dopravy ako osobného auta. Informácie získané z dotazníkov budú BBSK slúžiť ako podklad pre prípadné budúce investície do drobnej infraštruktúry i pri plánovaní cyklotrás či obslužnosti prímestskou dopravou,“ povedal Lunter.

Do práce na bicykli

BBSK sa po prvý raz oficiálne zapojil do národnej kampane Do práce na bicykli, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej dopravy. Kampaň tiež vyzýva samosprávy, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovali ich, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.

„Podarilo sa nám zapojiť 28 zamestnancov, ktorí spoločne vytvorili sedem tímov. Do práce jazdia prevažne na bicykli, chodia pešo, niektorí využívajú aj autobusovú dopravu,“ povedal krajský cyklokoordinátor Peter Halaj.

„Župa sa svojich zamestnancov rozhodla motivovať aj interne. Na parkovisku plánuje rozšíriť zastrešené státie pre bicykle či zrekonštruovať sprchy a vytvoriť tak technicko-sociálne zázemie. Pre najlepších účastníkov súťaže Do práce na bicykli bude tiež pripravený darčekový balíček,“ dodala Štepáneková.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM