Správy Samospráva

Ako je kraj pripravený na druhú vlnu? Župan Lunter predstavil prijaté opatrenia

Banskobystrický samosprávny kraj distribuoval do stredných škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti spolu tisíc rúšok a stovky kusov dezinfekcií. Podieľal sa tiež na tvorbe celoštátneho pandemického plánu, viaceré opatrenia však prijal už pred jeho zverejnením.

Ilustračný obrázok k článku Ako je kraj pripravený na druhú vlnu? Župan Lunter predstavil prijaté opatrenia
Zdroj: BBSK

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti sú na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravené. Postupujú nielen podľa schváleného celoštátneho pandemického plánu, ale tiež podľa vlastného Plánu ochrany a ďalších odporúčaní a nariadení.

Na stredajšom tlačovom brífingu to povedal predseda BBSK Ján Lunter, ktorý zároveň vyzval všetkých obyvateľov i zamestnávateľov k zodpovednému a proaktívnemu prístupu.

Zaťažkávajúca skúška

„V uliciach vidíme uspokojenie so situáciou, minimum obozretnosti a odpor smerom k zamestnancom v obchodoch či reštauráciách, ktorí na opatrenia dbajú. Pomôžme si a chráňme sa navzájom. Prvé septembrové týždne budú pre nás všetkých zaťažkávacou skúškou a ukážkou toho, ako bude vyzerať návrat do nového normálu,“ povedal banskobystrický župan s tým, že príkladom sa snaží ísť aj samotný Úrad BBSK.

Ten ešte pred začiatkom letnej dovolenkovej sezóny prijal pokyn, podľa ktorého zostávajú zamestnanci po pobyte v zahraničí dlhšom ako 48 hodín počas piatich dní pracovať z domu a na piaty deň podstúpia test na COVID-19, ktorý v plnej miere hradí BBSK.

„Len za mesiac júl bolo takto vykonaných viac ako štyridsať testov, čísla za august budeme mať k dispozícii začiatkom septembra. Včas zachytiť sa vďaka tomu doposiaľ podarilo minimálne jeden pozitívny prípad a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu ochorenia,“ doplnil Ján Lunter.

Ten tiež ocenil vznik a obsah celoštátneho pandemického plánu, ktorý pri prvej vlne ochorenia COVID-19 absentoval. „Plán je detailný a dobre pripravený a je dôležité, aby bol vzorom pre dokumenty aj v kontexte iných mimoriadnych situácií v budúcnosti. Na pandemickom pláne sa aktívne podieľali aj samosprávne kraje, ktoré najmä v začiatkoch pandémie získali množstvo praktických skúseností a poznatkov, keďže miestami suplovali aj úlohu štátnych orgánov,“ doplnil Ján Lunter.

Ochranné pomôcky pre školy

Odborníci predpokladajú, že počty nových prípadov nákazy stúpnu najmä so začiatkom školského roka, kedy dôjde ku kontaktom sociálnych skupín, ktoré doposiaľ fungovali viac-menej izolovane. Ministerstvo školstva preto prišlo s manuálom, ktorý dal školám a ich zriaďovateľom presné pokyny, ako v jednotlivých fázach postupovať.

„BBSK je zriaďovateľom spolu 62 stredných škôl a školských zariadení, ktoré majú celkovo 3341 zamestnancov. Všetky školy už od nás pre svojich zamestnancov dostali rúška i dezinfekčné gély, celkovo sme im distribuovali 20 600 rúšok a 251 kusov dezinfekcií. Tie by mali školám pokryť nápor v priebehu prvých dvoch týždňov,“ povedal Miroslav Martiš, riaditeľ odboru školstva Úradu BBSK. Nad rámec ministerstvom prijatých opatrení dostali školy odporúčanie, aby ich zamestnanci používali ochranné rúška aj po uplynutí prvých dvoch týždňov, počas ktorých sú v interiéri školy pre všetkých, vrátane žiakov, povinné.

„Kraj zároveň pre školy a školské zariadenia zabezpečí kvalitné digitálne bezdotykové teplomery, ktoré zjednodušia meranie telesnej teploty pri rannom filtri. Pre najväčšie zariadenia zvažujeme aj nákup technológií s termokamerou, ktoré by boli umiestnené pri vstupe do budovy,“ doplnil Miroslav Martiš.

Opatrenia v predstihu

Vyhodnocovať situáciu a s ňou súvisiace opatrenia pomôže organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja tiež prehľadný semafor. Ten rieši konkrétne opatrenia napríklad v školách, ale tiež v zariadeniach sociálnych služieb či kultúrnych inštitúciách.

„Všetky zariadenia sociálnych služieb, ktoré zriaďuje BBSK, sú aktuálne v zelenej zóne. Platia tu opatrenia aj nad rámec pandemického plánu, ktorý na celoštátnej úrovni definuje v tejto fáze len to, či sú povolené alebo zakázané návštevy. Každé naše zariadenie má spracovaný a zverejnený plán návštev, aby sa predišlo v jednom čase veľkej koncentrácii ľudí, preferované sú návštevy v exteriéri. Stále platí zvýšená dezinfekcia priestorov, používanie ochranných prostriedkov v súlade s Plánom ochrany a každé zariadenie má spracovaný svoj vlastný krízový plán,“ povedal riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý.

Prísne hygienické opatrenia platia aj v budove samotného Úradu BBSK, kde sa v spoločných priestoroch a počas rokovaní môžu zamestnanci i návštevníci pohybovať len s prekrytím horných dýchacích ciest.

„Zároveň je naďalej potrebné dodržiavať zvýšený hygienický štandard, najmä umývanie rúk s dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu, pri kýchaní a kašľaní si vždy zakryť ústa jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zlikvidovať, nedotýkať sa očí, úst a nosa kontaminovanými rukami, v súvislosti s etiketou pozdravov obmedziť podávanie rúk a vyhýbať sa blízkemu osobnému kontaktu pri pozdrave a v prípade zdravotných ťažkostí sa nezdržiavať na pracovisku, ale požiadať o PN, homeoffice alebo dovolenku,“ uzavrel Matúš Hollý s tým, že nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, zvýšená dezinfekcia a ďalšie opatrenia naďalej platia aj vo všetkých kultúrnych inštitúciách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Zdroj: BBSK
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM