Rôzne Správy

Dolný Harmanec ukrýva mnohé turistické atrakcie. Jedno však starostu mrzí

Turistickým ťahákom obce je Harmanecká jaskyňa a Kráľova studňa. Starostu však mrzí, že v Dolnom Harmanci nestoja rýchliky ako kedysi.

Zdroj: Dnes24.sk

Dôvodom, prečo turisti najmä počas leta vyhľadávajú obec Dolný Harmanec v Banskobystrickom okrese, je ich pýcha kvapľová Harmanecká jaskyňa a ťahákom je aj Kráľova studňa.

„My sme vstupná brána do Veľkej Fatry. Od nás sa dá pohodlne dostať na Kráľovu studňu, stadiaľ Krížnu, odkiaľ je prístup do Turca alebo na Liptov. Po turistických trasách sa dá prejsť do rôznych kútov Slovenska,“ hovorí starosta Dolného Harmanca Matúš Vajs.

Turisti si pochvaľujú jeden z najkrajších výhľadov do Bystrickej, Gaderskej alebo Blatnickej doliny. Toto miesto je podľa starostu predurčené pre aktívny oddych v prírode, pešie i cyklistické túry.

V OBRAZOCH: Krásy obce Dolný Harmanec a jeho okolia
11
Galéria

Ústne legendy

K vzniku názvu Kráľova studňa sa viažu legendy, zachované ústnym podaním, ktoré sa spájajú s uhorským kráľom Matejom Korvínom. Jedna hovorí o troch rozhádaných pastieroch oviec, ktorí sa nevedeli zhodnúť, ktorému panstvu patrí tamojší prameň. Začul ich panovník, ktorý sa vracal z poľovačky a povedal: „Keďže sa neviete dohodnúť, prameň bude patriť mne! Bude to moja studňa – Kráľova studňa!“

Ďalšia legenda hovorí o miestnom bačovi, ktorý sa chcel odmeniť kráľovi a pozval ho na pohostenie. Bol príšerný vietor a tak bača s valachmi vykopali jamu na výšku chlapa, sadli si do nej spolu s kráľom a opekali jahňa. Neskôr bača jamu prehĺbil a objavila sa voda. Miesto vraj preto dostalo názov Kráľova studňa.

S unikátmi no bez rýchlikov

„Harmanecká jaskyňa patrí k našej dedine. Vedie k nej prístupový serpentínový chodník dlhý 1420 metrov, o ktorý sa staráme. Náučné tabule informujú, aké vzácne rastliny a živočíchy sa tam nachádzajú. Jaskyňu objavil miestny rodák Michal Bacúrik v roku 1932,“ priblížil Vajs.

Harmanecká jaskyňa bola sprístupnená verejnosti po prvý raz v roku 1950. Patrí nielen k najznámejším na Slovensku, ale aj k najvýznamnejším lokalitám výskytu netopierov na Slovensku. Doteraz sa tu zistilo 11 druhov. Nachádza sa v nadmorskej výške 821 metrov nad morom, na severnom svahu vrchu Kotolnica. Celková dĺžka jaskyne je cez tri kilometre, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou okolo jedného kilometra. V roku 1968 bola jaskyňa vyhlásená za chránený prírodný výtvor, v súčasnosti má štatút národnej prírodnej pamiatky.

Obec je pyšná na všetky svoje prírodné unikáty, pre ktoré ju turisti celoročne navštevujú. Jediné, čo starostu mrzí, je to, že v Dolnom Harmanci nestoja rýchliky ako kedysi.

„Aspoň cez leto a prázdniny by mohli byť špeciálne zastavenia. Určite by ich turisti využívali. Je to však nepriechodné. Dostal som odpoveď, že rýchlik je preto rýchlik, lebo chodí rýchlo a zdržiavalo by ho to,“ dodal Vajs.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj krásy Dolného Harmanca a jeho okolia!

V OBRAZOCH: Krásy obce Dolný Harmanec a jeho okolia
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie