Bystrickí hokejisti v pod Zoborom nezaváhali. Po dvoch triumfoch na ľade súpera si vybojovali mečbal a sériu môžu ukončiť na domácom ľade.

Ilustračný obrázok k článku Dokonalý obrat baranov v posledných 2 minútach. Od titulu ich delí jediný triumf!
88

Domáci od začiatku zápasu vrhli všetky svoje sily do útoku a v prvej tretine sa hralo jasne v ich réžii. Aktívnou hrou si vypýtali fauly a v 9. minúte sa v presilovke 5 na 3 dočkali úvodného gólu, biliardovú akciu po osi Milam – Slovák zakončil Tvrdoň. Onedlho dostali Nitrania opäť možnosť hrať v početnej výhode o dvoch hráčov, tentoraz ale nemala gólové vyjadrenie, keďže brankára Lawson zneškodnil šancu Blackwatera a Milam delovkou opečiatkoval žŕdku. V 14. min unikol obrane hostí Macík, mieril medzi betóny Lawsona, ten ich ale stihol včas zavrieť. Bystričania sa iba s námahou vymaňovali z tlaku, ojedinelú šancu z brejku v oslabení nepremenil Higgs.

Druhé dejstvo rozkúskovali početné vylúčenia. V 26. min dostali hostia možnosť hrať presilovku 5 na 3, v ktorej hrozili najmä Hickmott s Maionem, Hartzell bol však pozorný. Hra sa pritvrdila, množili sa šarvátky, v 33. min zostal po strete ležať na ľade Šiška, nakoniec dokázal sám zamieriť na striedačku. Vášne vzbĺkli v 34. min, keď sa do seba pustili viacerí hráči, najviac sa činili Versteeg s Lamperom, v pästnom súboji mal navrch nitriansky obranca. Až v závere tretiny sa opäť aktéri vrátili k hokeju, sľubné strelecké príležitosti nevyužili na domácej strane Paukovček a na strane hostí Ďatelinka a Higgs.

V 44. min sa Bystričania postarali o poriadny závar, Buc na jeho konci dokázal dostať puk za bránkovú čiaru, video ale ukázalo, že útočník „baranov“ prekonal Hartzella pomocou korčule. Zápas gradoval, Bystričania v snahe vyrovnať zvýšili obrátky, Nitrania však takisto využívali každú príležitosť na nebezpečný ofenzívny výpad. V 50. min Lawson ukázal svoje umenie v nitrianskej presilovke pri strele Slováka, na opačnom konci Higgs nechal vyniknúť Hartzella. Štyri a pol minúty pred koncom riadneho času zachránila domáceho brankára žŕdka, ktorú trafil Surový. Záverečné minúty priniesli šok pre domáci tím. Hostia odvolali brankára, tlakom donútili súpera k chybe, Kafka sa ocitol sám pred Hartzellom a vyrovnal. A to nebolo všetko, defenzíva Nitry znovu zlyhala a 58 sekúnd pred koncom Surový dal aj druhý gól „baranov“, ktorí sa tak tešili z víťazstva.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Zápas mal podobný priebeh ako ten stredajší. V prvej tretine sme boli jednoznačne lepší, vytvorili sme si množstvo šancí, škoda, že sme z nich nedali viac gólov. V závere rozhodli individuálne chyby. Je to neodpustiteľné. Prehrali sme si vyhratý zápas.“

Marek Slovák, útočník Nitry: „Pokašľali sme si to sami, lebo sa nevieme koncentrovať 60 minút na zápas. Je to náročné a ešte to bude náročné, ale určite nehádžeme uterák do ringu. Ideme stále bojovať. Darovali sme dve víťazstvá Bystrici. To nie je dobré.“

Juraj Štefanka, útočník Nitry: „Mali sme to dobre rozpracované. Myslím si, že sme hrali dobre. Dobre sme ich držali od našej bránky, bohužiaľ, záverečné dve minúty nám veľmi nevyšli. To isté sa nám stalo v stredu, nepoučili sme sa. Stali sa chyby, taký je hokej.“

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: „Začali sme veľmi zle, akoby nám jedno víťazstvo v Nitre stačilo. Domáci sa dostali na koňa, nás podržal brankár. Zle sme hrali presilovky, naopak oslabenia nám vychádzali. V tretej tretine sme sa začali viac tlačiť do súperovej bránky, vypracovali sme si šance, išli vyrovnaniu naproti a napokon sa ku nám priklonilo ‚šťastíčko‘.“

Tomáš Surový, útočník B. Bystrice: „Sme radi, že sme tu vyhrali obidva zápasy, ale už teraz sa pripravujeme na piaty duel.“

Michal Handzuš, útočník B. Bystrice: „Takisto ako včera, hokej sa hrá do posledných sekúnd. Zápas nám hlavne v úvode nevyšiel, ale vedeli sme, že Nitra na nás vybehne. Potom sme sa začali dostávať do zápasu. Ten záver bol hop alebo trop. Dnes nám to znovu vyšlo.“

HK Nitra – HC'05 iClinic B. Bystrica 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

• Góly: 9. Tvrdoň (Slovák, Milam) – 59. Kafka (Surový, Hickmott), 60. Surový (Skalický, Lamper)
  • Rozhodovali: Hradil, Mrkva – Gebauer, Lederer (všetci ČR), vylúčení: 8:11 na 2 min., navyše Versteeg 10 min. za údery – Bortňák 10 min. za napadnutie hlavy a krku, Lamper 10 min. za údery
  • Presilovky: 1:0
  • 3600 divákov (vypredané)
  • Stav série: 1:3
  • HK Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Macík, Slovák, Blackwater – Ručkay, Krištof, Kutálek – Šiška, Šille, Tvrdoň – Štefanka, Paukovček, Bajtek
  • HC'05 iClinic B. Bystrica: Lawson – Wishart, Maione, Kubka, Sersen, Carlsson, Mihálik, Rosandič, Ďatelinka – Buc, Surový, Hickmott – Kafka, Zigo, Truchno – Handzuš, Higgs, Skalický – Lamper, Bortňák, Matoušek

Pozrite si bohatú fotogalériu z víťazného štvrtkového zápasu baranov na nitrianskom ľade!