Marcel Páleš Kultúra

Dobrovoľníci to s chátranou baštou myslia vážne: Za krátky čas už druhá brigáda

Po prvej úspešnej dobrovoľníckej brigáde s cieľom obnovenia Bašty pri Lazovnej bráne (Lazovná 19) bude túto sobotu ďalšia. Zapojiť sa môže ktokoľvek.

Ilustračný obrázok k článku Dobrovoľníci to s chátranou baštou myslia vážne: Za krátky čas už druhá brigáda
Zdroj: Dnes24.sk

V poradí druhá brigáda je naplánovaná na túto sobotu v čase od 10:00 do 15:00. Záujemcovia, ktorí by chceli priložiť ruku k dielu, tak môžu prísť na Lazovnú 19, teda do Bašty pri Lazovnej bráne. Podujatie organizuje OZ a Banskobystrický okrášľovací spolok

10 rokov zavretá chátrala

Bašta pri Lazovnej bráne je jednou zo siedmich zachovaných bášt mestského opevnenia Banskej Bystrice. Nachádza sa pri bývalej Lazovnej bráne, na križovatke Lazovnej a Katovnej ulice a bola postavená v 2. polovici 16. storočia. Táto vzácna architektonická pamiatka, ktorá je v majetku mesta B. Bystrica, bola však takmer 10 rokov zavretá a chátrala.

V súčasnosti je v kritickom stavebno-technickom stave. Objekt má poškodený krov, strešnú krytinu a klampiarske prvky. Aj z tohto dôvodu dlhodobo dochádza k zatekaniu do objektu a obmývaniu jeho obvodových stien. Výsledkom zanedbania starostlivosti o pamiatku je celkové zavlhnutie budovy a rozsiahle poškodenia omietok v jej interiéri a exteriéri.

Na princípe občianskeho aktivizmu

Od mája 2013 je bašta v prenájme OZ Laputa, ktoré plánuje objekt zrekonštruovať na princípe občianskeho aktivizmu a následne v ňom zriadiť Rezidenčný literárny dom pre spisovateľov.

Počas prvej brigády dobrovoľníci vypratali budovu bašty od nepotrebného starého nábytku a iného odpadu a naplnili jeden kontajner. Cieľom druhej brigády je vypratať do kontajnera zvyšný odpad, ktorý pripravili na nádvorí. Počas júla sa budova bašty zameriava. V auguste sa začne realizovať architektonicko-historický výskum, na ktorý nadviaže príprava projektovej dokumentácie.

Viac informácií nájdete na stránke www.bastapribrane.sk. Kontakt: OZ Laputa, Katarína B. Kucbelová, 0948310410

Po brigáde banskobystrická poézia a hudba

Na brigádu sa chystá aj väčšia časť literárneho zoskupenia autorov Generácia Nula, ktorí v deň brigády pripravili pre verejnosť ďalšie zo svojich kultúrnych podujatí. Ak máte záujem o autentickú poéziu v sprievode živej hudby, zastavte sa aj vy v sobotu popoludní v Kaviarni Kafečko na Lazovnej oproti Štátnej vedeckej knižnici, a to o 16,00.

Foto: ilustračné

V sobotu na brigáde v Bašte pri Lazovnej bráne
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM