Správy

Do bystrických ulíc vyšlo pre sneženie 22 mechanizmov. Lopát sa chopia aj väzni

Mesto žiada občanov o trpezlivosť počas sneženia a zároveň vyzýva, aby v prípade, že im to situácia dovoľuje, využívali radšej prostriedky mestskej hromadnej dopravy.

Ilustračný obrázok k článku Do bystrických ulíc vyšlo pre sneženie 22 mechanizmov. Lopát sa chopia aj väzni
9
Galéria

„Vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky sú v pondelok od skorých ranných hodín v teréne mechanizmy určené na zabezpečenie výkonu zimnej údržby v počte celkom 22 kusov. Do údržby peších komunikácií a schodov na území mesta je v súčasnej dobe zapojených 57 ľudí,“ uviedla Dominika Smoleňová z Kancelárie primátora mesta.

„Podľa plánu zimnej údržby sa postupuje podľa poradia dôležitosti. Ako prvé sú čistené tepnové komunikácie, spojovacie komunikácie s MHD, prístupové cesty k zdravotníckym zariadeniam, výjazdové trasy hasičských vozidiel a hlavné chodníky. Nasledujú prístupové a obslužné komunikácie, ktoré majú význam pre zásobovanie, dopravu z priemyselných závodov a pod. a medzi poslednými sú prístupové a obslužné cesty, ktoré majú význam prevažne len pre dopravu súkromnými dopravnými prostriedkami,“ pokračovala Smoleňová.

„Na zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií sa podieľajú zazmluvnené spoločnosti NIGOL, GANZ a MIS v spolupráci so subdodávateľskými firmami, ako aj mestská spoločnosť ZAaRES. Okrem týchto subjektov so zimnou údržbou pomáha aj Podnik medzitrhu práce a verejnoprospešní pracovníci. Od zajtra bude odpratávať sneh v okolí Kráľovej aj 10 – 15 väzňov z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici,“ uviedla ďalej.

Ako spomenula Smoleňová, spolupracujú aj samotní občania, ktorým mesto doručilo k dnešnému dňu zhruba dve tony posypovej soli na spriechodnenie peších komunikácií v blízkosti ich bytových domov. „Rozvoz posypovej soli poskytujeme aj naďalej na základe požiadaviek občanov mesta. Kontaktná osoba pre dodanie posypovej soli: Ing. Ivan Zehnal (ivan.zehnal@banskabystrica.sk),“ povedala.

„Uvedené spoločnosti vykonávajú zimnú údržbu nepretržite počas snehových zrážok tak, aby bola zabezpečená zjazdnosť a schodnosť v čo najväčšom rozsahu. Keďže sa jedná o trvalé a husté sneženie nie je možné súbežne zabezpečiť na území celého mesta bezproblémový stav vozoviek. Žiadame občanov mesta o trpezlivosť počas sneženia a zároveň vyzývame, aby v prípade, že im to situácia dovoľuje, využívali radšej prostriedky mestskej hromadnej dopravy,“ dodala na záver Smoleňová.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť, ako to aktuálne vyzerá pod horskými priechodmi Donovaly a Šturec!

V OBRAZOCH: Situácia na cestách pod horskými priechodmi Donovaly a Šturec
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie