Jakub Forgács Kultúra

Dni mesta sľubujú pestrý PROGRAM: Viacero noviniek aj tradičné Banícke festivácie

Čoskoro sa pod Urpínom začne Kultúrne leto. Odštartujú ho Dni mesta Banská Bystrica. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Dni mesta sľubujú pestrý PROGRAM: Viacero noviniek aj tradičné Banícke festivácie
7
Galéria

Dni mesta sa uskutočnia už budúci mesiac a ako je v meste pod Urpínom zvykom, odštartujú Kultúrne leto, počas ktorého sa môžu obyvatelia i návštevníci tešiť na mnoho vystúpení. Toto zaujímavé podujatie opäť prinesie pestrú ponuku banskobystrických kultúrnych inštitúcií, mladých nádejných domácich kapiel, módnu šou, divadlo, ale aj banskú históriu. Dni mesta tento rok Banskobystričania oslávia v dňoch 14. a 15. júna 2019. Informovala o tom hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

V piatok, 14. júna sa so svojím programom predstavia banskobystrické kultúrne inštitúcie. Vystúpi Tanečná škola Brishka, Základná umelecká škola J. Cikkera, Akadémia umení so známymi muzikálovými melódiami a zapojí sa aj Konzervatórium J. L. Bellu. Nebude chýbať ani veľtrh kultúrnych inštitúcií a mimovládnych organizácií pôsobiacich v našom meste, ktoré budú informovať o svojej činnosti. Minulý rok sa na ňom zúčastnilo 21 inštitúcií.

Hostia z Rumunska aj srbská kapela

V rámci Dní mesta sa po prvý raz uskutoční aj tematická výstava fotografií z kultúrnych podujatí, ktoré organizuje Oddelenie kultúry mesta Banská Bystrica. Ďalšou novinkou budú tanečné vstupy v exteriéroch mesta v podaní Divadla Štúdio tanca. Akadémia umení ponúkne záujemcom vo svojom divadelnom štúdiu komédiu Nemá kocúr večne hody.

Večer bude patriť rumunským hosťom. Predstaví sa nielen kapela Taraf de Haidouks, ale aj návrhári pochádzajúci z tejto krajiny, ktorí sa postarajú o Módnu show. Piatok uzavrie známa srbská kapela Boban Markovic Orkestar, ktorá roztancuje celé námestie.

„Po minuloročnom úspechu bude sobotňajší program opäť zameraný na banské historické tradície a spracovanie medi. Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé predstavenie Bábkového divadla na Rázcestí. Dozvedia sa o tom, ako vzniklo bábkové divadlo, aké typy bábok poznáme a dokonca si každý bude môcť vyskúšať aj ich vodenie. Následne sa môžu prejsť Medenou cestou, ktorá bude v tomto roku obohatená aj o tradičnú kováčsku vyhňu s mechmi, ktoré rozkurujú pec. Tento animačný program bude pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac o starobylom procese získavania a spracovania medi,“ hovorí Zuzana Chrenková Srncová z Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu.

Návrat do baníckej histórie

Malé skupiny sa budú presúvať medzi stanovišťami so sprievodnou mapou. Na Námestí SNP budú na rôznych miestach postavené funkčné repliky historických banských strojov – stupy, hámor, pec na odlievanie rudy, baňa, ako aj spomínaná kováčska vyhňa. Každý, kto absolvuje Medenú cestu si z nej odnesie vlastnoručne vyrobený spomienkový predmet.

Ani tento rok nebudú chýbať tradičné Banícke festivácie. Starohorský banícky spevokol a ich hostia z Banskej Štiavnice a Novej Bane budú sprevádzať záujemcov významnými baníckymi miestami v rámci Námestia SNP. Zaspievajú tradičné banícke piesne a porozprávajú banícke vtipy. Na záver sa v sobotu predstaví hudobný projekt Gatsby Sound a o 21:00 hod. sa bude pódiom rozliehať spojenie rocku a folklóru v podaní Filipa Jánošíka a hotových umelcov.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z minuloročných Dní mesta Banská Bystrica!

V OBRAZOCH: Dni mesta Banská Bystrica odštartovali
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM