Jakub Forgács Správy Správy

Diaľničné prepojenie Bystrice s Ružomberkom? Toto má byť najbližší krok, po kade chcú potiahnuť cestu R1?

Motoristi, zbystrite pozornosť. Na rokovaní sa hovorilo o diaľničnom prepojení Banskej Bystrice s Ružomberkom. A uzavrela sa dohoda na postupe krokov. Tu sú ďalšie informácie z rokovania...

Ilustračný obrázok k článku Diaľničné prepojenie Bystrice s Ružomberkom? Toto má byť najbližší krok, po kade chcú potiahnuť cestu R1?
Zdroj: TASR

Štúdiu realizovateľnosti napojenia rýchlostnej cesty R1 na severnú diaľnicu D1 v pondelok v Banskej Bystrici prerokovali za účasti štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka banskobystrický primátor Ján Nosko spolu so starostami obcí dotknutého regiónu.

Jedna z priorít

Ako na podvečernom brífingu uviedol primátor Nosko, tému prepojiť Banskú Bystricu s Ružomberkom vníma ako „strategický projekt, ktorý dokáže zásadným spôsobom pomôcť regiónu, čo sa týka príchodu investorov a rozvoja cestovného ruchu“.

„Dohodli sme sa na postupe krokov, ktoré súvisia s prepojením Ružomberka a Banskej Bystrice. To znamená, že naše najbližšie kroky a tie, kde sa budeme snažiť zintenzívniť prípravu, je potiahnutie R1 po Slovenskú Ľupču. Zároveň spolupracujeme aj s mestom Ružomberok na obchvate mesta, kde už máme dokončené trasovanie. Veríme, že sme o krok bližšie, aby sme prepojili mestá Banská Bystrica s Ružomberkom,“ uviedol Stromček.

Štúdia realizovateľnosti poukázala na to, že je potrebné prepojenie severu a juhu a ako dodal Stromček, je to jednou z priorít ministerstva dopravy.

Náročný úsek

„Výstavba diaľnice nie je výstavba rodinného domu, stanovili sme si kroky, obdobie prípravy si vyžiada dlhší čas,“ dodal Stromček. Ako tiež upozornil, v prípade Donovál by sa musel robiť takmer osemkilometrový tunel, a teda išlo by o náročné technické úseky, čo si vyžiada aj nemalé financie.

„Dokončila sa momentálne štúdia a potrebujeme čas na to, aby sme urobili dokumentáciu pre územné rozhodnutie, ktorá slúži ako podklad pre orientačné určenie ceny,“ dodal v súvislosti s nákladmi Stromček.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM