Ivana Kováčiková Iné športy

Deti prišli podporiť Kuzminová, Martikán aj Tóth. Bystrická Dukla draftovala mladé talenty

Najlepšie zo stoviek detí dostanú príležitosť. Vojenské športové centrum Dukla testovalo pod Urpínom pohybové danosti mládeže. V rámci projektu Rozhýbme Slovensko sa hľadali nové talenty. Koľko detí sa zapojilo?

Ilustračný obrázok k článku Deti prišli podporiť Kuzminová, Martikán aj Tóth. Bystrická Dukla draftovala mladé talenty
Foto: Vlado Veverka / Zdroj: Dnes24.sk

Prvý oficiálny draft pod názvom Rozhýbme Slovensko a hľadajme talenty na základe aktivity Prevent Dialóg výboru pre zdravotníctvo NR SR sa konal 10. júna na štadióne SNP. Žiaci prvého stupňa základných škôl vo veku 7 až 11 rokov sa podrobili špeciálnym testom. Pod drobnohľadom kvalitnej špičkovej technológie, ktorú využívajú vrcholoví športovci sa testovali na silu, rýchlosť, vytrvalosť a koordináciu. Najlepší školáci budú draftovaní do mládežníckeho strediska VŠC Dukla.

„Chceme rozhýbať čo najviac detí, preto sme zvolili metódu, ktorá dokáže efektívne lokalizovať talenty. Celá filozofia je postavená na precíznom testovaní, ktoré sa používa vo vrcholovom športe. Sme veľmi radi, že sa do tohto projektu iba v banskobystrickom regióne zapojilo 2 000 tisíc detí na prvom stupni základných škôl. Cez sito prešlo až šesťsto detí. Verím, že medzi nimi nájdeme potencionálnych špičkových športovcov,“ uviedol na piatkovom brífingu v Banskej Bystrici riaditeľ VŠC Dukla Richard Galovič.

Podpora od medailistov

Testované deti prišli na štadión SNP podporiť aj známi vrcholoví športovci. Jednou z ambasádoriek draftu je dvojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, ktorá k aktivite Prevent Dialóg uviedla: „Je to veľmi pozitívny projekt pre deti vo veku sedem až jedenásť rokov. Čím skôr zistíme u týchto detí, čo v sebe majú, ako sú na tom po fyzickej a pohybovej stránke, teda v rýchlosti, sile, vytrvalosti, tým skôr ich dokážeme zaradiť do správneho športu, alebo im odporučiť čo je pre nich najlepšie. Tu vzniká možnosť, aby sme eliminovali nesprávny smer dieťaťa.“

Podobný postoj prezentoval v Bystrici medzi stovkami detí aj päťnásobný olympijský medailista vo vodnom slalome Michal Martikán: „Je to skvelá myšlienka, treba takéto drafty robiť čo najčastejšie aj s našou účasťou. Deti by sme mali dostať k nejakej aktivite, či na podujatie, kde sa budú hýbať. Mnohí žiaci sa v rámci tohto draftu inšpirujú k určitým športom, ktoré si následne aj vyberú. To je najdôležitejšia vec celého tohto projektu.“

Z celého Slovenska

Na banskobystrické Štiavničky prišli v piatok deti zo stredného Slovenska. Projekt by sa mal však rozšíriť aj do Bratislavy a Košíc. Vojenské športové centrum Dukla hľadá v súčasnosti prostriedky a podporu, aby podobné drafty realizoval aj v iných regiónoch Slovenska.

Medzi známymi športovcami nechýbal ani majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth. „Je úžasné vidieť štadión na Štiavničkách plný detí. V Banskej Bystrici sú výborné podmienky na športovanie. Sú tu špičkoví pretekári, výborní tréneri, čo je dosť dôležité aj pre deti, ktoré testujeme. Najlepšie sa vyberá kvalita, keď je veľká kvantita. Myslím si, že deti sú šikovné, chcú športovať, len im treba dať možnosť a ukázať im, že na to majú,“ vyjadril sa na margo prvého oficiálneho draftu Dukly.

Čítajte tiež:

FOTO a VIDEO: Bystričania ukázali športového ducha. Na bežeckej trati primátor aj vozičkári

V lete, bez snehu a priamo v Bystrici? Pod Urpínom si to rozdajú skokani na lyžiach

1. etapa pretekov Okolo Slovenska spoznala víťaza. Ako sa darilo cyklistom bystrickej Dukly?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM