Na bystrickom ľade sa opäť stretla dvojica hokejových rivalov. Zo začiatku vyrovnaný duel "baranov" s "bryndziarmi" nakoniec priniesol poriadnu gólovú nakladačku.

Ilustračný obrázok k článku Derby odvekých rivalov pod Urpínom: Hokejisti Zvolena utŕžili v Bystrici poriadny debakel!
Zdroj: Webnoviny.sk

Oba tímy nastúpili s novými posilami

Zvolenčania nastúpili na duel s novicom, ruským obrancom Safronovom, ktorý má skúsenosti z NHL i KHL a Banskobystričania získali do defenzívy českého obrancu z Třinca Jakuba Kaniu. Hostia s tromi formáciami inkasovali už po 105 sekundách, keď sa v presilovke presadil White.

Majster mohol vyrovnať v ôsmej minúte. Po prihrávke Chovana to spomedzi kruhov skúšal bezjzbalovým spôsobom Škvaridlo. Viac aktivity mali domáci hokejisti, ale nedokázali nájsť recept na prekonanie gólmana. „Bryndziari“ hrozili z brejkov, ale Kalemba puk za seba do prestávky nepustil.

Domácim pomohli góly v presilovkách

V druhej tretine sa najprv Chovan ocitol v oslabení v úniku, ale nevedel si spracovať puk a do koncovky sa nedostal. „Barani“ mali šance na druhý gól v 28. a 29. min, voľný Kadura neskóroval a po ňom Zigo neprehodil ležiaceho Šimka. Na opačnej strane strieľal spoza hráča dobre Brabenec a zblízka nevyrovnal ani Bortňák.

Gól videl zaplnený štadión až v 31. min, keď tvrdo pálil z pravej strany Kafka. Potom padli góly v presilovkách, strieľala ich Banská Bystrica, vo výhode o dvoch hráčov zvýšil na 3:0 pri ľavej žŕdke Hudec a o 39 sekúnd neskôr sa presadil pre zmenu pri pravej žŕdke White.

Nepremenené strieľanie aj vlastný gól

Tretia tretina bola taktiež zaujímavá. V 43. min zahodil Martin dobrú možnosť na piaty gól zoči-voči Šimkovi. Zvolen sa však dostal k presilovkám, prvú o dvoch hráčov nevyužil, no druhú áno, keď puk poslal spred bránkoviska za Kalembu Bortňák. V 47. min nešportovo sekol Bambúcha Síkela, dostal päťminútový trest, no v oslabení unikal sám na domáceho brankára Chovan a keďže bol v koncovke faulovaný, nasledovalo trestné strieľanie. Krídelník majstrovského tímu ho nevyužil.

Mohlo to mrzieť, pretože početnú výhodu napokon hráči spod Urpína využili v 52. min Lamperom, ktorý si nakorčuľoval z rohu pred bránku, no a na 6:1 už v hre piatich proti piatim zvýšil Kafka, keď si puk tečoval do bránky nešťastne zvolenský kapitán Brabenec. Debakel zavŕšil 85 sekúnd pred klaksónom tvrdou strelou obranca Martin.

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „My sme zvládli zápas veľmi dobre. Pred stretnutím sme si hovorili, že musíme ísť do duelu skromne, s chladnou hlavou, musíme byť trpezliví. Išli sme striedanie po striedaní, dostali sme sa rýchlo do vedenia, čo bolo dôležité, pretože Zvolen mal menej hráčov, takže sme si chceli počkať, pokým mu odídu sily. Navyše, po inkasovanom góle musel otvoriť hru. Konečne sme sa presadili v presilovkách, dali sme v nich štyri góly. Mrzí ma iba, že sa nám zranil Konečný. Poďakovať sa musím aj skvelým divákom, hralo sa v dobrej atmosfére a zápas sme si užili.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Nebolo to najvydarenejšie stretnutie. Polovicu zápasu sme dokázali držať tempo so súperom, utvorili sme si šance, ale v priebehu troch minút v druhej tretine sme dostali góly a zlomilo sa to. Osobná disciplína bola slabá, takmer dvadsať minút sme hrali v oslabení, čo je tiež dôvod, prečo sme prehrali tak vysoko. Navyše sme si dali dva vlastné góly. Zápas nám nevyšiel, musíme si ho rozobrať. S naším výkonom nie som spokojný, musíme popracovať na efektivite streľby, pretože v štyroch zápasoch sme dali dva góly.“

HC‘05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 7:1 (1:0, 3:0, 3:1)

• Góly: 2. White (R. Konečný), 31. Kafka (Macháček, Kadura), 34. M. Hudec (Saracino, Kafka), 35. White (M. Hudec, Lunter), 52. Lamper (Kadura, Koma), 52. Kafka (Heizer), 59. James Martin (Lunter, Kafka) – 46. Bortňák (Safronov)
  • Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: Síkela (Zvolen) 5+DKZ za seknutie
  • Presilovky: 4:1
  • Rozhodovali: M. Novák, Jonák – M. Orolín, Kacej
  • 2 077 divákov
  • Zostava Banskej Bystrice: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Koma, Bambúch, Rosandič, Kania – M. Hudec, White, R. Konečný – Kafka, Heizer, Kadura – Lamper, Zigo, Lunter – Žilka, R. Gašpar, Dolník
  • Zostava Zvolena: M. Šimko – J. Hertl, L. Pokovič, Hraško, Safronov, Ťavoda, J. Mucha – Škvaridlo, Brabenec, Michal Chovan – Síkela, Bortňák, A. Podkonický – Čanky (41. Martin Ďaloga), M. Jurík, Ľ. Zuzin
Hokejové derby pod Urpínom: Zvolen v Bystrici utŕžil debakel!