Jakub Forgács Správy

Čo bude s AUTOBUSOVÝMI prístreškami v Bystrici? Nosko hovorí o prijateľnom KOMPROMISE

Autobusové prístrešky na zastávkach mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Banskej Bystrici prejdú po vyše 20 rokoch zo súkromných rúk do vlastníctva mesta.

Ilustračný obrázok k článku Čo bude s AUTOBUSOVÝMI prístreškami v Bystrici? Nosko hovorí o prijateľnom KOMPROMISE
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Technicky zastarané prístrešky by časom mohli nahradiť nové, modernejšie, keďže od tohto roka by malo byť možné na revitalizáciu zastávok čerpať európske zdroje, ktoré chce mesto využiť. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

K odstráneniu nedôjde

Prístrešky sú na základe zmluvy uzatvorenej opakovane na obdobie desať rokov vo vlastníctve spoločnosti euroAWK. Tá ich vybudovala výmenou za možnosť osadiť si v meste reklamné stavby za výhodnejších podmienok vrátane citylightov na autobusových zastávkach. V zmluve, ktorej platnosť sa mala skončiť 31. decembra 2023, je uvedené, že do 30 dní od skončenia jej platnosti reklamná spoločnosť všetky prístrešky v jej vlastníctve odstráni, čo by negatívne ovplyvnilo komfort cestujúcich. Radnica sa preto so zástupcami spoločnosti dohodla na podmienkach predĺženia platnosti existujúcej zmluvy. K odstráneniu prístreškov tak nedôjde a v budúcnosti bude ich vlastníkom samospráva.

„Absolvovali sme niekoľko rokovaní a výsledkom je kompromis prijateľný pre obe strany. Vychádzajúc aj zo skúseností iných miest, kde po skončení zmluvy došlo k odstráneniu všetkých prístreškov, sme napokon dospeli k modelu predĺženia zmluvného vzťahu o tri roky. Čo je však dôležité, po uplynutí tohto obdobia prejdú prístrešky do vlastníctva mesta za symbolické euro. Po 20 rokoch tak nad nimi budeme mať kontrolu. Zároveň toto obdobie využijeme na prípravu a realizáciu projektu komplexnej obnovy existujúcich autobusových zastávok a prístreškov z eurofondov vrátane ich vybudovania tam, kde v súčasnosti chýbajú,“ vysvetlil primátor Ján Nosko.

Súčasťou prístreškov sú vo väčšine lokalít aj osvetlené citylighty. Ich nákup a osadenie by v budúcnosti zafinancovala samospráva z vlastného rozpočtu. Na základe transparentnej súťaže by ich poskytla prevádzkovateľom reklamných služieb a mestský rozpočet by mal nový príjem.

Viac o tom, čo zamýšľa mesto s autobusovými zastávkami, sa dočítate na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM