Marcel Páleš Správy

Čistenie piateho naj strašidla mesta: V parku kaštieľa si zamakajú aj mladí z Mexika a USA

V Bystrici bude opäť o čosi krajšie a predovšetkým čistejšie. V nedeľu totiž aktivisti spoločnými silami s verejnosťou vyčistia od odpadkov zanedbaný park Kaštieľa Radvanských.

Ilustračný obrázok k článku Čistenie piateho naj strašidla mesta: V parku kaštieľa si zamakajú aj mladí z Mexika a USA
Zdroj: Dnes24.sk

Banskobystrický okrášľovací spolok nadväzuje na projekt „Bystrické strašidlá – stavby, ktoré špatia naše mesto“ a pozýva na brigádu.

Spoločnými silami meniť veci

Cieľom projektu je ukázať ľuďom, že stačí málo, aby sa veci začali hýbať správnym smerom a aby sa dosiahla zmena. „Banskobystrický okrášľovací spolok nadviazal na projekt „Bystrické strašidlá – stavby, ktoré špatia naše mesto“ a na dobrovoľnícke projekty, ktoré v minulosti organizoval, aby presvedčil verejnosť, že je vlastnými silami schopná meniť veci, v ktorých zlyháva samospráva alebo súkromný vlastník,“ povedal Martin Klus z BBOS.

V nedeľu 27. októbra o 9:30 sa dobrovoľníci stretnú pri bráne parku Kaštieľa Radvanských, ktorý sa v rámci „Bystrických strašidiel“ umiestnil na nelichotivom piatom mieste a vlastnými silami vyzbierajú odpadky v parku. Účasť na brigáde prisľúbili aj študenti z Mexika, Brazílie a USA, ktorí sú v Banskej Bystrici na ročnej študijnej výmene v rámci Rotary klubu Banská Bystrica. Celá akcia bude realizovaná s podporou Akadémie umení, ktorá Kaštieľ Radvanských dostala do dlhodobého prenájmu.

Záujem verejnosti priložiť ruku k dielu

Veľmi jednoduchým krokom chce BBOS ukázať mladým ľuďom, že nie pesimistickým postojom, ale aktivitou a spoluprácou sa dá zlepšiť situácia v meste. „Minulý rok sme realizovali podobný projekt – vyčistenie okolia bývalého kina Hviezda, jedného z bystrických strašidiel, ktorý mal veľký úspech medzi verejnosťou; vyzbierali sme tam celkom 33 vriec odkadkov! V roku 2013 sme spolu s dobrovoľníkmi organizovali niekoľko „čistiacich akcií“ v lesoch v okolí Banskej Bystrice, ako aj projekt Brigáda v Bašte pri Lazovnej bráne spolu s OZ Laputa, na ktorom sa zúčastnilo taktiež mnoho dobrovoľníkov,“ doplnila Vigašová.

Podľa BBOS vyššia účasť ľudí na akcii znamená nielen rýchlejšie upratanie neporiadku okolo kaštieľa, ale aj jasné preukázanie záujmu verejnosti podieľať sa na riešení vecí verejných. BBOS zabezpečí vrecia na odpadky a zároveň prosí dobrovoľníkov, aby si so sebou priniesli pracovné rukavice.

Foto: wikipédia

Vyčistia park piateho najväčšieho strašidla v meste
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM