Jakub Forgács Správy

Chrípky je menej ako pred rokom: V kraji však stúpol počet prípadov až 9-násobne

Výraznejší vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), či chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), zaznamenali v 37. kalendárnom týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Chrípky je menej ako pred rokom: V kraji však stúpol počet prípadov až 9-násobne
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Podľa analýzy hlásení 59 percent lekárov pre deti a dorast a 47 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji možno konštatovať, že výskyt ARO v tomto regióne stúpol v porovnaní s uplynulým týždňom o 44 percent a výskyt CHPO až 9 – násobne. Informovali o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Percentuálne vyjadrenie vyzerá hrozivo, inak sa však javí situácia, ak porovnávame počet chorých v absolútnych číslach. „Z tohto pohľadu výskyt ARO aj CHPO zodpovedá dlhoročným priemerom v tomto ročnom období. Dokonca v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je chorobnosť na ARO nižšia o 57 percent a na CHPO až takmer až o 99 percent,“ upozornila.

Ako konkretizovala Tolnayová, na ARO je v súčasnosti chorých 1335 ľudí, ktorých v tomto týždni do systému bystrického RÚVZ zahlásili ošetrujúci lekári. Predstavuje to chorobnosť takmer 406 na 100 tisíc osôb. „Počet chorých na chrípku je aktuálne 37, čo je chorobnosť 11,24 osôb na 100 tisíc osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni,“ spomenula s tým, že RÚVZ v Banskej Bystrici, neevidoval tento týždeň žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia. Naďalej sa na etiológii (pôvode) ochorení podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia.

Dôkazom toho môže byť podľa jej slov aj nižší počet komplikácií zo zápalových ochorení horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, ako tomu býva v zimných a jarných mesiacoch. „Tieto ochorenia sa skomplikovali sa zápalmi dutín v 8 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 11 prípadoch a len v 9 prípadoch zápalom pľúc. Najviac skomplikovaných prípadov je vo vekovej skupine seniorov, ekonomicky aktívneho obyvateľstva a žiakov základných škôl,“ hovorí Tolnayová.

Ako dodala, v 37. kalendárnom týždni najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Zvolen, Rimavská Sobota, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov opäť v okrese Žiar nad Hronom a Banská Bystrica.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM