Jakub Forgács Správy

Chrípka v kraji opäť naberá na sile: Ktoré okresy majú najviac chorých?

V medziročnom porovnaní je výskyt akútnych respiračných ochorení vyšší o štvrtinu a počty chorých na chrípku sa zdvojnásobili.

Ilustračný obrázok k článku Chrípka v kraji opäť naberá na sile: Ktoré okresy majú najviac chorých?
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Kým uplynulý týždeň analýza hlásení detských aj praktických lekárov v Banskobystrickom kraji ukázala mierne zvýšenie hlavne akútnych respiračných ochorení (ARO) a nižší výskyt chrípky a chrípkových ochorení (CHPO), v 35. kalendárnom týždni sa situácia zmenila. Informovala o tom hovorkyňa bystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Minimum komplikácií

„Oproti 34. kalendárnemu týždňu je výskyt ARO vyšší len o necelých 6 percent, výskyt CHPO sa však zvýšil o 55 percent. V medziročnom porovnaní je výskyt ARO vyšší o štvrtinu a počty chorých na chrípku sa zdvojnásobili,“ uviedla Tolnayová s tým, že v absolútnych číslach to však stále nie je dramatické

Počet komplikácií podľa jej slov tiež nie je vysoký. „Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín v šiestich, zápalmi stredného ucha v 11 a zápalmi pľúc len v štyroch prípadoch,“ vymenovala.

Kde je chorých najviac?

Ako ďalej uviedla Tolnayová, v 35. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 54 percent lekárov pre deti a dorast a 44 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, evidoval bystrický RÚVZ 893 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 293 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 43 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 14 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni.

„Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Rimavská Sobota, Žarnovica, Zvolen a Revúca. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Žarnovica a Poltár,“ dodala Tolnayová so slovami, že z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu občanov v produktívnom veku a najmenšie deti od 0– až 5 rokov. Najlepšie v ukazovateli chorobnosti sú adolescenti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie