Jakub Forgács Správy

Ceny mesta a primátora sú už rozdané: Pocta pre lekára Galandu aj futbalového brankára

Banskobystrická Radnica bola dejiskom slávnostného udeľovania cien osobnostiam, ktoré sa svojou prácou a pôsobením v našom meste zaslúžili o dobré meno Banskej Bystrice. Pozrite, kto všetko si prebral ocenenie z rúk primátora a komu bolo udelené in memoriam.

Ilustračný obrázok k článku Ceny mesta a primátora sú už rozdané: Pocta pre lekára Galandu aj futbalového brankára
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Slávnostná atmosféra udeľovania Čestného občianstva a oceňovania laureátov Ceny mesta a Ceny primátora v utorok podvečer po roku opäť zaplnila priestory Cikkerovej siene historickej radnice. Do mozaiky významných osobností mesta Banská Bystrica vďaka odhodlanej, usilovnej a príkladnej práci pribudol lekár, tréner, novinárka, fotograf, pedagóg, kolektív umelcov i dobrovoľníkov. Dve ceny boli udelené in memoriam niekdajšiemu starostovi a kňazovi. O hudobný program sa postarali sólisti banskobystrickej Štátnej opery.

Ocenení plaketou banského mesta

„Bohatstvom nášho mesta boli vždy ľudia, ktorí usilovne a najmä skromne pracujú a motivujú ostatných naokolo. Mnohokrát o nich ani nevieme, preto som rád, že oceňovanie osobností Banskej Bystrice je každý rok výnimočnou udalosťou a zároveň jedinečnou príležitosťou poďakovať im. Úprimne ďakujem za všetko dobré, čo ste pre naše mesto a šírenie jeho dobrého mena urobili,“ povedal na úvod Ján Nosko.

Významné ocenenie bude laureátom pripomínať plaketa symbolizujúca Banskú Bystricu ako historické banské mesto. Vznikla pod šikovnými rukami akademického sochára, dekana Fakulty výtvarných umení Akadémie umení, Juraja Saparu.

V kronike Čestného občianstva mesta Banská Bystrica je od utorkového večera zapísané meno profesora Imricha Ďuricu. Ocenenie, in memoriam, získal za duchovný rozvoj mesta v čase neslobody, za vrúcny vzťah k všetkým obyvateľom mesta, za vynaložené úsilie pri oprave sakrálnych objektov a za príkladné znášanie osobného prenasledovania a utrpenia. Jeho odkaz pripomína aj pamätná tabuľa umiestnená na Rímskokatolíckom úrade na Námestí Štefana Moysesa.

Známy fotograf aj futbalový brankár

Cenu primátora si v kategórii kolektív odniesol za úspešnú reprezentáciu mesta na domácich aj zahraničných súťažiach a festivaloch Tanečný odbor Základnej umeleckej školy J. Cikkera. Kategória jednotlivcov sa tento rok obohatila o známeho fotografa banskobystrických podujatí Jána Miškoviča, známeho pod pseudonymom Mišiak. Napriek tomu, že je zrakovo postihnutý a čelí životným nástrahám, je aktívny a usmievavý. Cenu primátora za rok 2015 získala za rozvoj televízneho štúdia v Banskej Bystrici aj Marta Gajdošíková.

Za umeleckú činnosť a prínos v oblasti vysokého školstva bol ocenený režisér, docent na Fakulte dramatických umení Akadémie umení, Matúš Oľha. Od utorkového večera patrí ocenenie aj Petrovi Borošovi, profesionálnemu futbalovému brankárovi a zároveň trénerovi, ktorý napriek mnohým ponukám zo zahraničia ostal pôsobiť v Banskej Bystrici. Výnimočný je aj svojou vernosťou k banskobystrickému Futbalovému klubu Dukla, ktorý je jeho srdcovkou aj napriek tomu, že v súčasnosti zápasí s problémami.

Cenu mesta udeľuje mestské zastupiteľstvo osobnostiam, ktoré dosiahli alebo stále dosahujú tvorivé výkony a významné výsledky v rôznych oblastiach života. Do zoznamu ocenených pribudol lekár Miroslav Galanda. Slávnostnú plaketu získal za vynikajúce výsledky vo vedeckej činnosti a pri záchrane ľudských životov. Cenu mesta za prínos vo vzdelávacej a kultúrnej oblasti, šírenie francúzskej a frankofónnej kultúry, si prevzal kolektív Alliance Française. Organizácia nemalou mierou prispela k tomu, že Banská Bystrica je v porovnaní k počtu obyvateľov najfrankofónnejším mestom na Slovensku. Ocenenie in memoriam za celoživotné úsilie, pri presadzovaní základných princípov demokratického a morálne vyspelého slovenského národa, získal niekdajší predseda Slovenskej obchodnej komory v Banskej Bystrici, Viliam Pauliny.

Čítajte tiež:

V Rooseveltke začala ďalšia veľká obnova, aké zmeny prinesie? Vstúpite do nemocnice a takýto pohľad na vás bude čakať!

Bystrickí učitelia napísali primátorovi otvorený list: Prinášame vám jeho plné znenie

Bystrická univerzita otvorila svoje brány: Prilákala aj Ukrajinky a čo ich zaujalo, by ste asi ani netipovali

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM