Správy Samospráva

Čaká Bystričanov ďalšie zdražovanie? Spôsobiť ho môže zber kuchynského bioodpadu

Od 1. januára 2021 by obce a mestá mali zaviesť a zabezpečiť pre občanov triedený zber kuchynského biologického odpadu. Cieľom opatrenia je eliminovať a odstrániť kuchynský bioodpad zo zmesového komunálneho odpadu.

Ilustračný obrázok k článku Čaká Bystričanov ďalšie zdražovanie? Spôsobiť ho môže zber kuchynského bioodpadu
Zdroj: OLO a.s.

Mesto Banská Bystrica v súčasnosti robí všetko preto, aby bol systém zberu kuchynského odpadu od účinnosti nového zákona plne funkčný. Je v štádiu, keď sa rozhoduje, akým spôsobom sa zber bioodpadu od januára budúceho roka bude vykonávať a hľadá riešenia, aby službu zabezpečilo plnohodnotne, priamoúmerne vynaloženým nákladom. Konštatovala to hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Nová povinnosť

Od 1. januára 2021 by totiž obce a mestá mali zaviesť a zabezpečiť pre občanov triedený zber kuchynského biologického odpadu. Cieľom opatrenia je eliminovať a odstrániť kuchynský bioodpad zo zmesového komunálneho odpadu. Potravinové zvyšky z kuchyne sú významnou zložkou odpadu a domácnosti ho produkujú denne. Na Slováka ročne pripadá 100 kilogramov potravinového odpadu.

„Treba si uvedomiť, že takýto krok zvýši mestám a obciam náklady na odpadové hospodárstvo. Prípadný odklad tejto povinnosti by sme uvítali najmä z dôvodu nenavyšovania výdavkov na odpadové hospodárstvo,“ zdôraznila Marhefková.

Podľa nej náklady na predmetnú službu sa budú odvíjať od spôsobu zabezpečenia – zberu a zhodnotenia. Iné budú pri samostatnom zbere kuchynského odpadu od obyvateľov a iné spolu so „zeleným“ biologicky rozložiteľným odpadom.

Zdražovanie nevylučujú

Ministerstvo životného prostredia avizovalo, že v novele zákona o uložení odpadu počíta i so subvenciami pre mestá, ktoré budú schopné povinnosť dodržať.

„O tom, či bude možnosť získania príspevku motivačná, rozhodne výška príspevku, respektíve spôsob prideľovania a to, do akej miery pokryje náklady na predmetnú službu,“ tlmočila stanovisko banskobystrického magistrátu hovorkyňa.

Či sa premietne triedenie kuchynského bioodpadu do výšky poplatkov obyvateľov za komunálny odpad, v súčasnosti podľa nej nemožno vylúčiť.

„Zavedenie zberu kuchynských odpadov nie je jediným predpokladaným navýšením nákladov, ktoré sa v budúcom roku dotknú odpadového hospodárstva v meste,“ dodala Marhefková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM