Jakub Forgács Správy

Bystricu SPESTRÍ takmer 58-tisíc vysadených kvetov: Niektoré záhony však čaká ZMENA, FOTO

Letničky budú naďalej zachované vo vybraných frekventovaných miestach, avšak v menšom počte ako kedysi. Nahradia ich trvalky.

Ilustračný obrázok k článku Bystricu SPESTRÍ takmer 58-tisíc vysadených kvetov: Niektoré záhony však čaká ZMENA, FOTO
7
Galéria

Tento rok spestrí letnú Banskú Bystricu takmer 58-tisíc vysadených kvetov. Mesto Banská Bystrica o tom informovalo na sociálnej sieti so slovami, že cieľom je pritom niektoré sezónne záhony zmeniť na trvalkové.

Očakávania od premeny

„Je to najmä z dôvodu zníženia intenzity údržby, pretože v dôsledku klimatickej zmeny vzniká dlhšie obdobia sucha, počas ktorého pracovníci nedokážu tak veľké množstvo záhonov udržať v najlepšej možnej kondícii,“ uvádza mesto.

Od premeny mesto očakávajú nižšiu intenzitu údržby, čo v praxi znamená nižšia uhlíková stopa, ale aj viac času a pozornosti zo strany zamestnancov mobilnej zeleni, ktorá je umiestňovaná na miestach, kde z objektívnych dôvodov nie je možné zeleň dostať iným spôsobom.

Na nových miestach

„Trvalkové záhony, vysadené Záhradníckymi a rekreačnými službami (ZAaRES), sa nachádzajú vo viacerých lokalitách, pričom za posledné tri roky došlo k zmene zo sezónnych, resp. k novozaloženým trvalkovým záhonom. Ide o kruhové objazdy pri nákupnom centre na Troskách 25, autobusovej stanici a Medenom hámri, ďalej sú to ostrovčeky popri ceste ponad ZŠ s MŠ J. Bakossa, na THK či v Kremničke,“ vymenovala samospráva s tým. že v týchto dňoch sa realizuje premena aj na Námestí slobody, kde sa vysadili stovky kvetov vrátane levandúľ a taktiež pribudne šesť vzrastlých borovíc.

„Očakávaný efekt v plnom rozsahu sa dostaví o dva až tri roky,“ píše samospráva.

„Letničky budú naďalej zachované vo vybraných frekventovaných miestach, avšak v menšom počte ako kedysi. Veríme, že farebná, rozkvitnutá a slnečná Bystrica bude pohladením oka i duše nejedného z vás,“ dodáva mesto.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Sezónne záhony v Bystrici sa menia na trvalkové
7
Galéria
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM