Jakub Forgács Správy

Bystricu oslobodili pred 71 rokmi: Poďakovať a vzdať česť hrdinom 2. svetovej vojny prišli vzácni hostia

Ich obetavosť v bojoch za oslobodenie nášho mesta nezapadla prachom. Pod Urpínom si dôstojne uctili pamiatku vojakov sovietskych a rumunských vojsk nielen Banskobystričania, ale aj vzácni hostia a zahraničné delegácie.

Ilustračný obrázok k článku Bystricu oslobodili pred 71 rokmi: Poďakovať a vzdať česť hrdinom 2. svetovej vojny prišli vzácni hostia
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Spomienkové oslavy pri príležitosti 71. výročia oslobodenia Banskej Bystrice boli aj tento rok dôstojným pripomenutím si našej histórie. Pietnym aktom kladenia vencov k obelisku na Námestí SNP si prítomní uctili pamiatku vojakov sovietskych a rumunských vojsk, ktorí padli v oslobodzovacích bojoch. Práve tí vymanili Banskú Bystricu z fašistického zovretia a vybojovali pre mesto pod Urpínom mier, 25. marca 1945.

Poďakovať a vzdať česť hrdinom 2. sv. vojny vo štvrtok prišli na Námestie SNP mnohí Banskobystričania, vzácni hostia a zahraničné delegácie. Nechýbal veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku, J. E. Alexey Leonidovič Fedotov, veľvyslankyňa Rumunska na Slovensku, J. E. Steluta Arhire, splnomocnený minister veľvyslanectva Bulharskej republiky na Slovensku Marin Jovčevsky, radkyňa veľvyslanectva Bieloruskej republiky na Slovensku Natalia Petrichenko, 1. tajomníčka veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku Oksana Lishchyshyn i pridelenec obrany veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku, brigádny generál Zdeněk Jakůbek.

„Nielen naša Banská Bystrica má svoju vojnovú históriu vpísanú hlboko v mysli ľudí, ktorí prežili a stále spomínajú. Žiaľ, ľudská pamäť je krátka a aj dnes sme svedkami toho, že niektorí nevidia, alebo nechcú vidieť hrôzy, ktoré vojna spôsobila. Je našou povinnosťou, aby sme históriu mesta zachovávali a odovzdávali vedomosti ďalším generáciám. Musíme byť obozretní aj dnes, pretože vojnové a teroristické konflikty vo svete nám denne ukazujú, že netolerancia a nenávisť sa môžu kedykoľvek zopakovať,“ prihovoril sa pietnemu zhromaždeniu primátor mesta Ján Nosko.

So svojím príhovorom vystúpil aj predseda Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár, ktorý zdôraznil, že je potrebné pripomínať si históriu. K dôstojnosti osláv oslobodenia mesta prispela aj Vojenská posádková hudba Banská Bystrica. Žiaci a študenti banskobystrických základných a stredných škôl mohli využiť bezplatný vstup do Múzea SNP, kde im zamestnanci priblížili význam a dôležitosť pripomínania si odkazu hrdinského boja proti fašizmu a vojne. Aj zástupcovia Rady študentov mesta Banská Bystrica prišli vzdať česť tým, ktorí bojovali za našu slobodu.

Čítajte tiež:

Spomínate si na bystrické námestie ešte pred rekonštrukciou? FOTKY, ktoré by bola škoda nevidieť

HLASUJTE: Aký by mal byť ďalší osud známeho objektu bývalej fabriky Slovenky?

Spomienka na osloboditeľov Bystrice v OBRAZOCH
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM