Bystrickým ÚĽUVom prešli tisícky deti a dospelých: O ktoré remeslá je pod Urpínom najväčší záujem?
Ľudové zvyky a remeslá neodmysliteľne patria k Slovensku. O to, aby nezanikli a rozumeli im aj ďalšie generácie, sa úspešne staráme aj v našom meste. Veď sa pozrite sami!
Už takmer 1100 detí a 1660 dospelých absolvovalo od roku 2005, kedy v Banskej Bystrici vznikla regionálna pobočka Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), kurzy remesiel. Ľudia sa najviac zajímajú o prácu na hrnčiarskom kruhu, rezbárstvo a textilné techniky.
Ako povedala riaditeľka Centra remesiel ÚĽUV v Banskej Bystrici Katarína Chruščová, až do roku 2012 záujem o kurzy neustále stúpal, potom sa zastabilizoval, ale v niektorých kurzoch stále dopyt prevyšuje ich kapacitné možnosti.
Zvýšený záujem o výučbu tradičných remesiel, ale aj ľudovej hudby, spevu či tanca deklarujú v posledných rokoch aj viacerí remeselníci či nositelia tradícií. Tradičnej výrobe, ale napríklad aj tancu, sa pritom chce venovať nielen mládež a deti, ale čoraz viac aj dospelí.
Škola remesiel ÚĽUV nadviazala v 90. rokoch uplynulého storočia na systematickú prácu svojich predchodcov, pracovníkov ústredia, ktorí boli od roku 1945 neustále v kontakte s tradičným výrobcami či výrobnými družstvami a pre ľudových remeselníkov organizovali zveľaďovacie kurzy. Školy remesiel vznikli takto postupne v Bratislave (1999), Banskej Bystrici (2005) a v Košiciach (2013).
Škola remesiel ÚĽUV sa začiatkom tohto roku vôbec ako prvá dostala na Zoznam najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva.
Čítajte tiež:
Univerzitná noc literatúry opäť v Bystrici: Mená prvých čítajúcich a novinka, netradičné pátranie
Foto: ilustračné