Jakub Forgács Rôzne Správy

Bystrický poslanec Majling otvorene: Moje priority? Chodníky aj nová oddychová zóna

Na čo všetko by v obvode Rudlová, Sásová privítal viac financií a realizácia čoho všetkého ho najviac potešila? Aj to prezradil v rozhovore mestský poslanec Martin Majling.

Ilustračný obrázok k článku Bystrický poslanec Majling otvorene: Moje priority? Chodníky aj nová oddychová zóna
19
Galéria
Zdroj: archív Martina Majlinga

Ing. Martin Majling (33) je poslancom bystrického mestského zastupiteľstva prvé volebné obdobie. Vyštudovaný ekonóm, vedúci ekonomického úseku ZAaRESu a tréner futsalového klubu MIBA Banská Bystrica zastupuje volebný obvod č. 3 – Rudlová, Sásová. Rodeného Sásovčana sme pre vás vyspovedali v rozhovore.

Čo zaujímavé sa za posledné obdobie udialo vo vašom volebnom obvode?

Zaujímavosťou posledného roku bol odpredaj futbalového areálu v Rudlovej, kde Marek Hamšík vybuduje zázemie pre malých futbalistov. Zároveň sa nám z tohto predaju podarilo odkúpiť ihrisko s telocvičňou v Sásovej, dedine, kde to hrozilo developerskými projektami.

Máte na tento rok nejakú prioritu či priority, ktoré treba akútne riešiť?

V tomto roku nás opäť čakajú opravy niektorých peších a cestných komunikácií. Vo veľmi zlom stave máme napríklad chodníky Kráľovohoľská, Tatranská, Rudlovská cesta, cesta na Pieninskú otočku a veľa ďalších. Bohužiaľ, finančné prostriedky pre náš volebný obvod nie sú postačujúce, aby sme všetky lokality mohli urobiť v jednom roku. Pre mňa osobne je dôležitý proces postupnej revitalizácie vnútrobloku Tatranská – Sitnianska, kde sa, dúfam, Mestskému úradu podarí dotiahnuť všetky papierové záležitosti, aby sa postupne mohla vytvoriť staronová oddychová zóna. V podobnom rozpracovanom stave je tiež vybudovanie nových parkovacích plôch za ulicou Tatranská.

A je naopak niečo, čo vás teší, že sa podarilo?

Som rád, že v poslednom roku sa nám podarilo urobiť opravy schodísk Javornícka – Karpatská, Magurská – Pieninská, urobili sa chodník k zástavke Magurská, prechod Rudohorská 11/13, zámková dlažba v starej Sásovej, cesta spolu s parkoviskom na Javorníckej ulici, cesta na Rudohorskej ulici. Zároveň ma teší, že naše sídlisko žije počas celého roku a vďaka obyvateľom sa tu koná množstvo kultúrno-spoločenských, ale aj športových akcií.

Obracajú sa na vás s problémami aj priamo ľudia? Čo ich najviac trápi?

V prvom rade si myslím, že mojou výhodou je, že mnohé z problémov mám z prvej ruky, keďže v Sásovej bývam od svojho narodenia dodnes. Zároveň tu býva aj môj otec, brat, stará mama, a tak veľa informácií čerpám z osobných skúseností a od najbližších. Samozrejme, občania sa na mňa taktiež pravidelne obracajú na riešenie problémov, či už priamo alebo sprostredkovane cez sociálne siete. Väčšinou ide o opravy a revitalizácie chodníkov a ciest, ktoré po tridsiatich rokoch existencie nového sídliska Sásová treba postupne všetky revitalizovať. Ďalšími problémami sú riešenie statickej dopravy, cestovných poriadkov MHD, alebo celková revitalizácia zelených plôch. Čo sa týka starších pôvodných sídlisk Rudlová a Sásová s rodinnou výstavbou, tam evidujem problémy hlavne v dopravnej situácii, keďže z týchto častí si niektorí obyvatelia horného sídliska urobili tranzitné koridory. Druhým problémom v týchto častiach je nedostatočne dobudovaná kanalizačná sieť vrátane doriešenia Rudlovského potoka.

Stretli ste sa už aj s nejakými kurióznymi požiadavkami od občanov?

Skôr ako kuriózne požiadavky občas prichádzajú protichodné, keďže sto ľudí, sto chutí. Potom nastane problém, keď sa začne riešiť podnet a zistíme, že drvivá väčšina dotknutých obyvateľov nesúhlasia s prvotnou požiadavkou ich suseda.

Peniaze hýbu takmer so všetkým. Na čo by ste vo vašom volebnom obvode potrebovali viac financií?

Na všetky už spomínané problémy, ktoré trápia občanov a postupne ich riešime, by bolo potrebných viac finančných prostriedkov. Ideálne by bolo, aby nemuseli občania čakať na riešenie ich problémov rok, dva, možno aj viac.

A keby ste sa mali pozrieť do vzdialenejšej budúcnosti, plánujete aj niečo väčšie?

Neviem či by som to nazval väčšie, ale určite je to dlhodobý problém, ktorý nemá jednoduché riešenie, keďže k vyriešeniu musí prispieť viac subjektov. Týmto problémom je kanalizácia Rudlovej, čistenie a sprístupnenie brehov Rudlovského potoka.

Máte nejaké obľúbené miesta vo vašom obvode, kde trávite čas? Ako najradšej?

Moje obľúbené miesta siahajú do môjho detstva a dospievania, kedy sme s kamarátmi brázdili všetky ihriská po sídlisku a nad ním. Chodili sme pravidelne na výlety do Sásovskej doliny, alebo na Šachtičky, či už bicyklom, alebo pešo na Panský diel. Tieto miesta sú pre mňa magické. Ponúkajú neskutočnú krásu, kde si človek oddýchne a načerpá nové množstvo energie. Veď len krátka desaťminútovka na famóznu lavičku nad Sásovou pôsobí ako balzam na ľudskú dušu a navyše, poskytne človeku nadhľad nielen nad Sásovou, Rudlovou a Banskou Bystricou, ale nad mnohými problémami, ktoré nás trápia. V súčasnosti s malým synom a manželkou skôr beháme po detských ihriskách priamo na sídlisku, ale už sa teším, ako postupne budem s ním prežívať podobné zážitky tým mojim, zo „sásovského“ detstva.

V OBRAZOCH: Mestský poslanec Martin Majling
19
Galéria
Zdroj: archív Martina Majlinga
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM