Jakub Forgács Správy

Bystrický okres varujú pred snehom, povodňou aj vetrom. Vydaná aj výstraha 3. stupňa

Hoci je len február, vyzerať to bude skôr no bláznivý apríl. Počasie v našom okrese môže poriadne vyvádzať.

Ilustračný obrázok k článku Bystrický okres varujú pred snehom, povodňou aj vetrom. Vydaná aj výstraha 3. stupňa
6
Galéria

Pripravte sa, že v najbližších hodinách by ste bez dáždnika von ísť nemali. „V okrese Banská Bystrica sa ojedinele očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 60 – 70 mm,“ píše Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu 1. stupňa pred dažďom, platnú do utorkového poludnia.

Dážď, sneh aj povdeň

Ako uviedli meteorológovia, tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ píše sa na webe SHMÚ.

Paradoxne, súbežne s výstrahou pred dažďom, ale až do 18:00 hod., platí v našom okrese aj výstraha 1. stupňa pred snežením.

„V okrese Banská Bystrica sa v polohách nad 500 m na mnohých miestach očakáva výskyt sneženia pri ktorom spadne 10 – 20 cm nového snehu,“ uvádza SHMÚ s tým, že uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb). „Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ píše sa na stránke.

V súvislosti s predošlými výstrahame je v Bystrickom okrese stále vydaná aj výstraha 1. stupňa pred povodňou z topiaceho sa snehu a dažďa, ktorá platí v utorok do 19:00 hod.

„Vzhľadom na pretrvávajúci dážď je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ píšu meteorológovia.

Najvyššia výstraha pred vetrom

Aby toho všetkého nebolo málo, pripraviť sa treba aj na vietor, ktorého výskyt sa podľa SHMÚ v okrese Banská Bystrica očakáva ojedinele a krátkodobo (v nárazoch) dosiahne rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h). Výstraha 1. stupňa pred vetrom platí v našom okrese v utorok od 11:00 do 18:00 hod.

„Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ uvádza SHMÚ.

Ešte horšia situácia má byť v Bystrickom okrese na horách, v polohách nad 1500 metrov, kde sa podla slov meteorológov ojedinele očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 45 – 50 m/s (160 – 180 km/h).

Preto v utorok od 15:00 do 20:00 hod. vydali až výstrahu 3. stupňa pred vetrom na horách, ktorú odôvodnili tým, že predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Ako uvádza SHMÚ, od utorkového poludnia do polnoci 6. februára však pred vetrom na horách platí v našom okrese aj výstraha 2. stupňa.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Donovaly uzavreli pre nákladnú dopravu nad 10 metrov
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie