Správy

Bystrickú radnicu zdobia betlehemy. Nájdete medzi nimi aj poriadne unikáty

Zaujímavým je najstarší banskobystrický betlehem datovaný do roku 1880, papierový betlehem z Tajova zakúpený do zbierok múzea v roku 1909, ale i betlehem ukrytý v zápalkovej škatuľke.

Ilustračný obrázok k článku Bystrickú radnicu zdobia betlehemy. Nájdete medzi nimi aj poriadne unikáty
Zdroj: TASR

Priestory historickej radnice na banskobystrickom Námestí SNP skrášli počas tohtoročných Vianoc magická výstava betlehemov zo zbierok Stredoslovenského múzea (SSM)v Banskej Bystrici. Potrvá do 2. januára a už počas vianočných trhov v týchto dňoch môžu návštevníci spoznávať rozmanité ľudové bohatstvo remeselných majstrov.

„Betlehemy zobrazujú biblický príbeh o narodení Ježiša Krista a sú tradičným symbolom Vianoc. V mnohých domácnostiach sa pod vianočným stromčekom objavujú drevené, papierové, hlinené, sadrové, voskové, betlehemy upečené z perníka, vyrobené zo šúpolia či namaľované na skle. Fantázia výrobcov dnes nepozná hraníc a v mnohých mestách či pútnických miestach sa ujala tradícia živých betlehemov,“ uviedla manažérka SSM Martina Saktorová.

Za zakladateľa tradície vianočných betlehemov sa považuje sv. František z Assisi, ktorý v predvečer Božieho narodenia v roku 1223 inštaloval scénu narodenia Ježiša Krista v lesnej jaskyni pri dedinke Greccio v Umbrii v Taliansku.

„V zbierkach nášho múzea sa nachádzajú betlehemy z rôznych materiálov zhotovené rozmanitými technikami. Zaujímavým je najstarší banskobystrický betlehem Dr. Samuela Bothára datovaný do roku 1880, papierový betlehem z Tajova zakúpený do zbierok múzea v roku 1909, ale i betlehem hudobného skladateľa Svetozára Stračinu ukrytý v zápalkovej škatuľke,“ priblížila etnologička SSM Mária Trubínyová.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj zábery prvého snehu v meste pod Urpínom!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Bystricu zahalila prvá snehová prikrývka
30
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie