Správy Samospráva

Bystrickí poslanci schválili deklaráciu k výročiu "nežnej": Odsudzujú zločiny fašizmu aj komunizmu

Poslanci v rámci deklarácie schválili aj to, že mesto si bude každoročne novembrovú "nežnú" z roku 1989 pripomínať dôstojnými, adekvátnymi oslavami a záštitu nad nimi bude mať hlava mesta.

Ilustračný obrázok k článku Bystrickí poslanci schválili deklaráciu k výročiu "nežnej": Odsudzujú zločiny fašizmu aj komunizmu
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Mesto pod Urpínom je pravdepodobne prvým na Slovensku, ktorého poslanci v utorok schválili deklaráciu pri príležitosti blížiacich sa osláv 30. výročia 17. novembra – Dňa boja za slobodu a demokraciu. V nej čo najdôraznejšie odsudzujú zločiny nacizmu, fašizmu, komunizmu, niekdajšej československej Štátnej bezpečnosti, ako aj všetky prejavy ďalších ideológií a režimov smerujúcich proti ľudským a občianskym právam. Vyjadrujú hlboký rešpekt voči každej obeti týchto totalitných režimov.

„Je to síce deklaratívne, ale sme zrejme jedným z prvých miest v SR. Mestom, ktoré bolo v minulosti označované za fašistické či nacistické,“ zdôraznil predkladateľ návrhu historik a poslanec Vladimír Sklenka, ktorý návrh predložil spoločne s kolegami, poslancami Radovanom Ocharovichom a Stanislavom Mičevom, generálnym riaditeľom Múzea SNP.

Poslanci v rámci Deklarácie Mestského zastupiteľstva mesta Banská Bystrica schválili na návrh klubu Srdcom Bystričania aj to, že mesto si bude každoročne novembrovú „nežnú“ z roku 1989 pripomínať dôstojnými, adekvátnymi oslavami a záštitu nad nimi bude mať hlava mesta.

Podľa Sklenku Nežná revolúcia patrí medzi najdôležitejšie historické udalosti v dejinách mesta a Slovenska.

„Naša deklarácia neodsudzuje konkrétne osoby ani neuplatňuje kolektívnu vinu. Je vyjadrením zásadného presvedčenia poslancov zastupiteľstva v ochranu a rešpektovanie ľudských a občianskych práv a slobôd,“ dodal historik.

Podľa viceprimátora Milana Lichého sa počas novembra v Banskej Bystrici uskutoční viacero podujatí pripomínajúcich si udalosti spred 30 rokov v Banskej Bystrici. Program ešte finalizujú, ale v rámci neho určite odhalia pamätnú tabulu v Národnej ulici, ktorá má byť poctou Verejnosti proti násiliu, predstavia knihu o námestí, ktoré bolo kľúčovým pre slobodu pod Urpínom, dobové informácie a spomienky prinesie i výstava a presne v deň štátneho sviatku sa v centre mesta uskutoční míting.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM