Marcel Páleš Správy

Bystrická škola získala medzinárodný titul: Žiaci sa stali agentmi v službách Zeme!

Hociktorá škola sa ním popýšiť nemôže. Počnúc včerajškom však medzinárodný titul Zelená škola patrí aj banskobystrickej, ktorá nesie názov U Filipa. Šikovní učitelia a žiaci totiž dlhodobo prispievajú k lepšiemu životnému prostrediu.

Ilustračný obrázok k článku Bystrická škola získala medzinárodný titul: Žiaci sa stali agentmi v službách Zeme!
Zdroj: TASR

Počnúc včerajším dňom sa významným ocenením môže pýšiť ďalších 84 škôl. Spolu ich je na Slovensku už 118. Certifikát oceňuje aktivity škôl v ochrane životného prostredia a aktívnej spolupráce. 27 škôl získalo diplom „Na ceste k Zelenej škole“, ktorý sa udeľuje za čiastočné splnenie certifikačných podmienok. Akcia sa uskutočnila pod záštitou ministra životného prostredia SR Petra Žigu.

Znižujú vplyv školy na životné prostredie

Titul Zelená škola získavajú školy, ktoré v posledných dvoch rokoch realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Ich cieľom bolo znížiť vplyv školy na životné prostredie a ponúknuť zaujímavejšie a praktické formy výučby. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 57 krajinách sveta.

„Kvalita a nápaditosť aktivít našich škôl každoročne narastá. Naše školy poskytujú svojim žiakom viac možností učiť sa zážitkom a na základne vzájomnej spolupráce tak meniť prostredie celej školy. A na to sme hrdí,“ hovorí manažérka programu Zelená škola Miroslava Piláriková.

Program Zelená škola od roku 2004 pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Program je výnimočný pestrým servisom a medzinárodnou metodikou „7 krokov“. Tá vedie pedagógov a žiakov k systematickej práci a riešeniu problémov školy i prostredia, v ktorom žijú. Jednou z priorít programu je aktívne zapojenie žiakov.

Agenti v službách Zeme

Slávnostnej certifikácie sa zúčastnilo cez 250 zástupcov škôl, miest a obcí, pre ktorých organizátori okrem odovzdávania certifikátov, exkurzie a kultúrneho programu pripravili aj zaujímavé workshopy na témy ako existenciálna ekovýchova, rovnosť medzi žiakmi, či príklady dobrej praxe. Zúčastnení žiaci sa v rámci interaktívneho programu na chvíľu mohli stať aj „Agentmi v službách Zeme“.

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň cez 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku registrovaných 278 škôl. Program Zelená škola prebieha pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP).

Už kujú plány na pokračovanie aktivít

„Sme na seba veľmi hrdí, pretože sme všetci spoločne pracovali na vybranej téme Zeleň a ochrana prírody, a snažili sme sa o zlepšenie vplyvu našej školy v tejto oblasti. V Kolégiu sme si spolu zmapovali súčasný stav školy, vypracovali Akčný plán, na ktorom sme dva roky usilovne makali,“ uviedla Soňa Chlebničanová zo Školy U Filipa.

„Okrem praktických aktivít ochrany prírody sme v tejto téme absolvovali aj veľa vzdelávacích aktivít, snažili sme sa zapájať čo najviac kamarátov zo školy, ale aj rodičov, starých rodičov, súrodencov a aj deti z iných škôl. Naša práca priniesla ovocie a už teraz je za nami vidno veľký kusisko práce. My sa však s týmto neuspokojíme a plánujeme pokračovať ďalej,“ prezradila Chlebničanová. O projekt v rámci školy sa výraznou mierou pričinila Miriam Hudobová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM