Jakub Forgács Správy

Bystrická nemocnica sa zapojila do jedinečného projektu: Lieči už aj na diaľku

Nemocnica je súčasťou pilotného projektu zavádzania telemedicíny na Slovensku. Čo to znamená v praxi?

Ilustračný obrázok k článku Bystrická nemocnica sa zapojila do jedinečného projektu: Lieči už aj na diaľku
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Pomoc v čase pandémie

Ako spomenula Maťašeje, práve počas pandémie koronavírusu vznikla potreba nových riešení pri manažmente pacienta tak, aby s ním lekár nestratil kontakt, avšak zároveň nebola ani jedna zo strán vystavená riziku nákazy pri osobnom stretnutí. Na oddelení infektológie a Oddelení pneumológie a ftizeológie ocenili sety pozostávajúce z oximetra a spirometra, ktoré sú využívané u pacientov s respiračnými ochoreniami.

„V tom období vznikla, ako pekný príklad aplikovaného výskumu, spolupráca so Slovenskou technickou univerzitou (FEI) v Bratislave, ktorá začala vyvíjať nové meracie zariadenie. Teplomer s pulzoxymetrom dokáže odosielať namerané hodnoty do informačného systému k zabezpečeniu kontinuálneho monitoringu. Ďalším technologickým partnerom projektu je spoločnosť vyvíjajúca softvér, ktorý spracováva a vyhodnocuje údaje odoslaných meraní. Nemocnica je zas klinickým pracoviskom, kde tieto technológie testujeme a používame pri monitorovaní zdravotného stavu pacientov," približuje Ing. Viktória Ďurajová, PhD., MBA projektová manažérka.

Pomocou 10 setov oxymetrov a spirometrov monitorujú aj stav hospitalizovaných pacientov na Oddelení infektológie a na Oddelení pneumológie a ftizeológie ambulantných pacientov s postcovidovými stavmi a inými respiračnými ochoreniami.

„Telemedicína prináša z pohľadu efektivity nesmierne benefity ako pre pacienta tak aj pre lekárov. Tým, že vieme pacienta monitorovať na diaľku, je možné skrátiť jeho hospitalizáciu alebo počet návštev v ambulanciách. Šetria sa tým náklady, včasnou diagnostikou sa predchádza komplikáciám a v neposlednom rade získavame kvalitnú dátovú základňu pre ďalší výskum. Telemedicína má obrovský potenciál a myslím si, že sa časom stane bežnou súčasťou poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Som veľmi rada, že naša nemocnice je opäť na čele pri zavádzaní inovácii v slovenskej medicíne,“ uviedla Ing. Miriam Lapuníková, MBA, riaditeľka nemocnice.

Viac o tomto projekte sa dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM