Jakub Forgács Správy

Bystričania vyšli do ulíc: Odporcovia Kotlebovej strany protestovali na námestí, zo sviečok vytvorili kruh

Nespokojnosť ľudí s volebným výsledkom strany Ľudová strana Naše Slovensko vyústila do protestu. Odporcovia Kotlebovej strany sa zišli v pondelok podvečer v centre mesta na Námestí SNP.

Ilustračný obrázok k článku Bystričania vyšli do ulíc: Odporcovia Kotlebovej strany protestovali na námestí, zo sviečok vytvorili kruh
Zdroj: TASR

Vyše 200 ľudí sa v pondelok podvečer zišlo na banskobystrickom Námestí SNP na proteste, na ktorom zapálili sviečky, z ktorých vytvorili kruh. Ľudia v rukách držali transparenty s preškrtnutými hákovými krížmi a heslami ako „Banská Bystrica nie je ultrapravica“, „Nedovoľme, aby sa zopakovala história“ alebo „Zbohom zdravý rozum“.

Tichý protest zorganizovala občianska platforma Nie v našom meste, ktorá rozvíja a podporuje toleranciu v Banskej Bystrici, a spolu s občanmi, ktorí sa mobilizovali na sociálnej sieti, takto vyslovila postoj k volebnému úspechu Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorej predsedom je Marian Kotleba. Tá v sobotňajších (5.3.) parlamentných voľbách získala 8,04 percenta a do poslaneckých kresiel sa chystá posadiť 14 jej členov.

„Prišli sme povedať "nie“ fašizmu, nacizmu a xenofóbii v našom meste, kraji a krajine. Nesúhlasíme s tým, aby strana, ktorá má medzi svojimi členmi fašistov, sa stala legitímnou súčasťou parlamentu. Plameň sviečok má priniesť svetlo a teplo, je to symbolický plamienok tolerancie a porozumenia, ktoré chceme šíriť práve v meste, odkiaľ pochádza predseda strany," konštatovala za organizátorov Dorota Martincová. Ako dodala, v podobných akciách budú pokračovať podľa diania v najbližších dňoch.

„Použijem bonmot, ktorý som vymyslel ešte v dávnych časoch: Pozor na neschopných, sú schopní všetkého. Vidím reálnu prácu pána Kotlebu v krajskom zastupiteľstve, ja viem, ako to tam vyzerá. Tento bonmot mi pripadá byť veľmi, veľmi trefný a aktuálny,“ reagoval poslanec krajského zastupiteľstva Ľubomír Motyčka, ktorý sa zúčastnil na akcii.

Foto: ilustračné

Čítajte tiež:

OBRAZOM: Antifašistická mobilizácia vyšla do ulíc. Nikdy neprejdete! odkazujú Kotlebovcom

Komu okrem „Pána Boha“ vďačí kontroverzný Marian Kotleba za premiéru v parlamente

Kto sú Kotlebovi poslanci? 14 ľudí, ktorí sadnú do parlamentu za ĽS Naše Slovensko

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM