Kultúra

Bystričania sa opäť dočkali: Skuteckého diela nájdu v zrenovovanej vile, FOTO

Inštalácia v zrenovovanej vile približuje život maliara a jeho rodiny prostredníctvom expozičných tematických miestností.

Ilustračný obrázok k článku Bystričania sa opäť dočkali: Skuteckého diela nájdu v zrenovovanej vile, FOTO
9
Galéria
Zdroj: TASR

Hoci Stredoslovenská galéria (SSG) v Banskej Bystrici plánovala sprístupniť zrenovované diela i vilu maliara svetového mena Dominika Skuteckého už skôr, pre koronakrízu tak urobiť nemohla. Reinštalovanú stálu expozíciu, ktorá obsahuje 50 umeleckých diel, z toho zhruba polovica je zo zbierky SSG, ostatné sú zapožičané, otvorila pre verejnosť až v piatok. Finančne tento projekt podporil najmä Banskobystrický samosprávny kraj, ale aj Fond na podporu umenia. Informovala o tom kurátorka stálej expozície Katarína Baraníková.

Približuje život maliara

„Zámerom novej expozície Dominika Skuteckého je využiť potenciál umelcovej vily v Banskej Bystrici ako autentického prostredia jeho tvorby a rodinného života. Usadil sa tu koncom 19. storočia po dlhoročnom pôsobení v Benátkach a Viedni. Vilu si nechal postaviť podľa vlastných návrhov v neorenesančnom štýle so sgrafitovou výzdobou na priečelí, ktorú sám vytvoril,“ priblížila kurátorka.

Inštalácia v zrenovovanej vile približuje život maliara a jeho rodiny prostredníctvom expozičných tematických miestností. Hala talianskeho umenia pripomína jeho štúdiá a pôsobenie v Benátkach, tvorbu žánrových obrazov s výpravnými scénami zo slávnych benátskych chrámov a zákutí.

„Skuteckého najznámejšie dielo Trh v Banskej Bystrici so zachovanými artefaktmi uvádza návštevníkov do ďalšieho priestoru – Salóna, ktorý pripomína meštiansku kultúru obdobia konca habsburskej monarchie. Maľby s námetmi miestnej society z trhov a parkov striedajú veľkoformátové reprezentatívne portréty cisárskeho páru, ako i lokálne osobnosti. Prostredníctvom intímnejších rodinných portrétov sa návštevníci oboznámia s rodinnou históriou maliara,“ konštatovala Baraníková.

Tragické osudy na rodinnej mape

Priestor Ateliér odhaľuje vývin Skuteckého tvorby a maliarskej techniky. Od akademických počiatkov cez štúdium starých renesančných techník a experimentovanie s farbami až k neskoršiemu záujmu o svetelnosť luministickej (impresionistickej) maľby prelomu 19. až 20. storočia. Jedinečný je tiež maliarsky cyklus dokumentujúci tradičnú prácu kotlárov z banskobystrických medených hámrov.

Miestnosť Pracovňa je vyhradená najmä na prezentáciu tvorby jeho talentovaných potomkov, ktorých zložité a tragické osudy približuje rodinná mapa. Prostredie Zimnej záhrady zasa návštevníkom ponúka oddychovú zónu na tvorivé aktivity či spoločenské hry.

Zreštaurovali 25 obrazov

„Okrem rozšírenia expozície v umeleckohis­torickom kontexte sme čiastočne zrekonštruovali interiér podľa nájdenej dokumentácie a dobových vzorov. Salón dotvára starožitný mobiliár z rodinnej zbierky maliarovho vnuka, spisovateľa a dramatika Petra Karvaša,“ uvádzajú zástupcovia SSG.

O reštauráciu Skuteckého diel sa postaral odborník Miroslav Slúka. Niektoré z 25 obrazov, ktoré prešli jeho rukami, boli reštaurované po prvý raz.

Podľa riaditeľa SSG Maroša Rovňáka rekonštrukcia priestorov Skuteckého vily a reinštalácia expozície stála vyše 208 800 eur. Najdrahšia bola obnova podlahy, schodov či výmena okien.

Slávnostné otvorenie novej expozície Dominika Skuteckého v zrenovovanej vile si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Otvorenie Stálej expozície Dominika Skuteckého v Bystrici
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM