Ilustračný obrázok k článku Bystrica zažije majáles aj jarmok: Desiatky akcií nájdete v ucelenom týždennom PREHĽADE
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Bystrica zažije majáles aj jarmok: Desiatky akcií nájdete v ucelenom týždennom PREHĽADE

Patríte k milovníkom hudby, divadla či športu? Počas týždňa je z čoho vyberať. Na svoje si prídu malí aj veľkí Bystričania.

Jakub Forgács Kultúra
Jakub Forgács Kultúra

Bystrica zažije majáles aj jarmok: Desiatky akcií nájdete v ucelenom týždennom PREHĽADE

Patríte k milovníkom hudby, divadla či športu? Počas týždňa je z čoho vyberať. Na svoje si prídu malí aj veľkí Bystričania.

Ilustračný obrázok k článku Bystrica zažije majáles aj jarmok: Desiatky akcií nájdete v ucelenom týždennom PREHĽADE
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Kvízový Pondelok v Hogo Fogo

9. mája o 19.30 hod., Hogo Fogo Jazz & Art Club

Potulný cirkus sa vracia aj do Banskej Bystrice, kvízuje sa každý druhý pondelok v Hogo Fogo Jazz & Art Club. Známe témy: Aktuálne dianie/historický kalendár, Slovenská Ľudová Hudba.

Malá mama

9. mája o 19.30 hod., Múzeum SNP – Filmový klub

Nelly má osem rokov a prišla o babičku. Odchádza so svojimi rodičmi, aby vyprázdnili detský domov svojej matky… Zatiaľ čo rodičia prechádzajú pozostalosť, dievča skúma rodinný dom aj tajomstvá okolia a otvára priestor k neočakávaným stretnutiam.

Cyklus Osobnosti

10. mája o 16.00 hod., Štátna vedecká knižnica

Hosťom podujatia bude hudobný skladateľ a vysokoškolský pedagóg Prof. Belo Felix. Moderuje: Mgr. Imrich Šimig.

Čo sa skrýva v depozitári

10. mája o 17.00 hod., Matejov dom

Dary lásky tvoria dôležitú súčasť vytvárania si nového alebo potvrdenie si už existujúceho vzťahu medzi mužom a ženou. Symbolika darov bola vždy pozitívna a v prípade lásky smerovala ku sobášu a spoločnému životu mladého páru.

Sergej Sergejevič Prokofiev – Romeo a Júlia

10. mája o 18.30 hod., Štátna opera

Svetoznámy balet Sergeja Prokofieva Romeo a Júllia patrí dnes k najhrávanejším a najobľúbenejším baletným titulom. V čase svojho vzniku mal však podobný osud ako mnohé iné avantgardné scénické diela – bol prijatý s nepochopením.

Sieťovacie stretnutie

10. mája o 16.30 hod., Radnica – Cikkerova sieň

Mesto Banská Bystrica pozýva na sieťovacie stretnutie zamerané na zdieľanie informácií a koordinovanie pomoci poskytovanej ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

O histórii a význame sokoliarstva

11. mája o 16.00 hod., Tihányiovský kaštieľ

Zážitkové podujatie, kde sa okrem majestátnych dravcov predvedú aj mladí sokoliari, ktorí sa im venujú 365 dní v roku. Súčasťou podujatia bude aj prehliadka výstavy Sedím na vedení a je mi dobre a beseda s Pavlom Michalom, riaditeľom Základnej školy s materskou školou Maximiliána Hella Štiavnice Bane, ktorá ako prvá na svete začala s výučbou sokoliarstva.

Knižný klub

11. mája o 16.30 hod., Verejná knižnica Mikuláša Kováča – Pobočka Sídlisko

Otváracie stretnutie nového Knižného klubu VKMK. Pripravila ho Mgr. Katarína Lehotská Mikuláková, ktorá sa od marca realizuje ako nová dobrovoľníčka knižnice.

61. banskobystrická hudobná jar – ORCHESTER CAMERATA NOVISOLIENSIS a sólisti – Annus Musicum

11. mája o 18.00 hod., Kostol nanebovzatia Panny Márie

Najstarší banskobystrický chrám s nadpozemskou atmosférou a veľkolepou vitrážovou výzdobou – Kostol nanebovzatia Panny Márie bude miestom konania koncertu. Duchovnosť priestoru umocní vystúpenie Komorného speváckeho zboru Ars Vocalis so zbormajsterkou Oľgou Bystrianskou.

T. V. Recepty

11. mája o 19.00 hod., Bábkové divadlo na rázcestí

Príbeh slovenskej ženy. Príbeh ženy z radu výnimočne všedných, výnimočne pokorných a výnimočne oddaných. Príbeh o láske, receptoch a modlitbách. Príbeh Terézie Vansovej, ktorý je príbehom jej muža.

Dotyk Alžbety + Žena novej doby

11. mája o 19.00 hod., Divadlo štúdia tanca

Tanečné predstavenie v choregrafii Tibora Trulika v spolupráci so súborom DŠT + po prestávke uvedenie dokumentárneho filmu Žena novej doby v réžii Anny Gruskovej.

Stop – Zemlia

11. mája o 19.30 hod., Múzeum SNP – Filmový klub

Ak sa neodvážiš, nikdy sa nedozvieš. Radikálny, autentický a citlivý pohľad na znepokojujúci pocit mladosti a vnútorný pohľad na ukrajinskú mládež. Debutujúca režisérka vytvorila hlboko osobný príbeh o sebaobjavovaní a trpezlivosti.

Engelbert Humperdinck – Perníková chalúpka

12. mája o 18.00 hod., Robotnícky dom

Operná inscenácia – Engelbert Humperdinck – Perníková chalúpka. Účinkujú študenti Katedry vokálnej interpretácie, Katedry strunových nástrojov a Katedry dychových nástrojov.

Giuseppe Verdi – La Traviata

12. mája o 18.30 hod., Štátna opera

Opera na námet svetoznámeho románu A. Dumasa Dáma s kaméliami. La traviata (voľne zblúdilá, stratená, tá, ktorá zišla z cesty) patrí k najznámejším dielam talianskeho operného velikána Giuseppe Verdiho (1813 – 1901). Dielo vzniklo na libreto Francesca Mariu Piaveho, ktorý sa inšpiroval známym dielom Alexandra Dumasa ml. (1824 – 1895) Dáma s kaméliami.

Na nasledujúcej strane nájdete podujatia druhej polovice týždňa.

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín