Jakub Forgács Správy

Bystrica sa môže pochváliť ďalším TITULOM: Stala sa ENVIROMESTOM 2023, FOTO

Svoju prihlášku do projektu Enviromesto postavila samospráva aj na úspešnom podujatí Európsky olympijský festival mládeže EYOF, ktorého dejiskom sa stala Banská Bystrica v roku 2022.

Ilustračný obrázok k článku Bystrica sa môže pochváliť ďalším TITULOM: Stala sa ENVIROMESTOM 2023, FOTO
3
Galéria

Čo vyzdvihlo mesto?

Banská Bystrica vyzdvihla vo svojej prihláške kultúrnu a vzdelávaciu funkciu mestských lesov, projekty Zelené sídliská, ktoré sa tvorili spolu s obyvateľmi a v súčasnosti sú v štádiu príprav projektových dokumentácií. „Nemenej pozoruhodná aktivita, na ktorú mesto upozornilo je obnova mokrade a lúky v Laskomerskej doline, zrealizované projekty revitalizácie vnútroblokov na Tulskej a Sitnianskej ulici, aktualizácia Dokumentu starostlivosti o dreviny mesta Banská Bystrica – II. etapa. Dôležitý je aj projekt Reakcia na zmenu klímy mesta Banská Bystrica – APMA, ktorý samospráva postupne napĺňa, behaviorálne postrčenia jednotlivcov k zmene ich správania sa poukázaním na konkrétne nedostatky a znečisťovanie životného prostredia, podpora cyklodopravy a mnoho ďalších,“ vymenovala Marhefková.

„V reakcii na zmenu klímy a znižovania uhlíkovej stopy pri údržbe verejnej zelene pristúpili k viacerým zmenámaj pracovníci ZAaRES-u. Tam, kde je to vhodné, postupneprechádzajú na ekologickú formu údržby zelene zameranú na elektrické mechanizačné prostriedky a zmenu manažmentu kosieb. Odpad vzniknutý pri kosení trávnikových plôch tvorí približne 67 % z celkového množstva biologicky rozložiteľného odpadu. Od začiatku roka 2023 sa BRO z kosieb energeticky a materiálovo zhodnocuje v bioplynovej stanici. Z bioplynu sa následne generuje elektrická energia. Zvyškový materiál, ktorý sa na plyn nerozloží, t. j. digestát, je možné následne použiť ako hnojivo,“ dopĺňa 2. viceprimátor Martin Majling.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Banská Bystrica získala titul ENVIROMESTO 2023
3
Galéria
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM