Jakub Forgács Samospráva

Bystrica posilňuje spoluprácu s Čínou. Primátor vyrazí na prvú oficiálnu návštevu mesta Shenyang

Jazyk budúcnosti, expandujúca ekonomika, výrobná hala sveta... Len niekoľko prívlastkov krajiny veľkomiest a bohatej histórie. V čom chce vedenie mesta posilniť spoluprácu s Čínou?

Ilustračný obrázok k článku Bystrica posilňuje spoluprácu s Čínou. Primátor vyrazí na prvú oficiálnu návštevu mesta Shenyang
Zdroj: TASR

Prednosti Číny začína objavovať aj Banská Bystrica. Rokovania primátora Jána Noska so zástupcami čínskej Liaoning univerzity a banskobystrickými vzdelávacími inštitúciami, vyústili do jeho prvej oficiálnej návštevy mesta Shenyang. Ambíciou samosprávy je posilnenie vzájomnej spolupráce najmä v oblasti vzdelávania a podpory podnikateľského prostredia.

„Pracovnej cesty sa spolu s primátorom zúčastní aj 1. viceprimátor Jakub Gajdošík a rektor Univerzity Mateja Bela Vladimír Hiadlovský. Od 21. do 25. mája majú naplánované stretnutia s vedením a odbornými útvarmi mesta Shenyang i s predstaviteľmi Liaoning univerzity,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová.

„Čínsky projekt, na ktorom pracujeme vnímam veľmi pozitívne. Po vzniku Konfuciovej učebne pri Slovenskej zdravotníckej univerzite zameranej na čínsku tradičnú medicínu, prispeje k rozvoju samosprávy aj zavedenie výučby čínskeho jazyka na Gymnáziu Mikuláša Kováča. Chceme tieto aktivity podporovať, lebo sú perspektívne a pre mladých ľudí atraktívne. Som presvedčený, že vďaka kvalitnej spolupráci našich vzdelávacích inštitúcií, môže byť Banská Bystrica opäť niečím výnimočná,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Posilnenie spolupráce vidí vedenie mesta aj v oblasti zavádzania nových technológií či mládežníckych výmien. Čínska delegácia naopak zavíta do Banskej Bystrice počas letných mesiacov, keď bude okolie mesta pod Urpínom dejiskom detského tábora pre deti z čínskeho mesta Shenyang.

Čítajte tiež:

Mesto pod Urpínom bude dýchať olympijskou atmosférou. Nosko splní sľub po prehratej stávke s Rašim!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM