BBSK vyčlenil na podporu utečencov státisíce eur: KDE všade majú byť ubytovaní?
Župa už ubytováva prvých utečencov z Ukrajiny. Myslí pritom na hendikepovaných aj následnú integráciu.
Krok dva: Asistenčné centrum v krajskom meste
V dohľadnom čase podľa Štepánekovej vytvorí BBSK jedno asistenčné centrum, zamerané na poskytovanie informácií jednak samotným utečencom, ale aj všetkým starostom a organizáciám, ktoré na území kraja pôsobia. Cieľom je poskytovať ucelené informácie a previesť legislatívnym či integračným procesom utečenca s ohľadom na jeho aktuálny legálny štatút, ale tiež posunúť know-how tým, ktorí ho potrebujú.
„V tejto chvíli hľadáme vhodné priestory pre takéto centrum a radi by sme ho spustili v krátkom čase. Budeme postupovať v súčinnosti s mestom Banská Bystrica, aby sme neduplikovali aktivity, ktoré už oni robia. Tiež sme oslovili policajný zbor, aby bolo oddelenie cudzineckej polície buď súčasťou takéhoto centra, alebo aspoň súčinné. Do úvahy prichádza aj umiestnenie kontajnerovej kancelárie centra k budove cudzineckej polície v Banskej Bystrici,“ povedal Ondrej Lunter.
Župa podľa neho tiež vyvolá rokovania s MIRRI, aby vytvorilo v rámci iniciatívy Catching-UpRegions výzvy na jednoduché rekonštrukcie budov. „V lete tu bude EYOF a dovtedy musíme zodpovedať otázku, kam presunieme utečencov z internátov, určených na ubytovanie športovcov. Riešením by bola práve rekonštrukcia našich nevyužívaných budov a ich adaptácia na ubytovne,“ vysvetlil vicežupan.
Integrácia a plnohodnotný život
Dlhodobým cieľom BBSK je integrovať utečencov tak, aby tu mohli žiť plnohodnotný život a boli prínosom pre spoločnosť.
„Našich sedem multifunkčných centier, ktoré sú už dnes zamerané na integráciu, ideme adaptovať na prácu s utečencami. K dispozícii im bude odborný personál – psychológ, tlmočník, sociálni pracovníci i lektori odborného vzdelávania. Určené budú pre tínedžerov a dospelých, aby tu našli potrebnú pomoc a získali zručnosti, nevyhnutné pre uplatnenie na trhu práce či ďalšie štúdium. Ponúkať budeme aj kurzy slovenského jazyka,“ hovorí Ondrej Lunter.
V spolupráci so samosprávami sa kraj zameria prednostne na ženy s deťmi tak, aby boli deti umiestnené do predškolských a školských zariadení a matky sa mohli zaradiť do pracovného života.
„Pracujeme aj na databáze firiem, ktoré by vedeli ponúknuť či dokonca vytvoriť pracovné pozície pre utečencov. Budeme v úzkom kontakte so samosprávami hľadať spoločné riešenia, aby sme týchto ľudí čo najskôr a najprirodzenejšie začlenili do našej spoločnosti,“ dopĺňa Janka Pálková.
Podpora zastupiteľstva
Aktivity, ktoré župa smerom k utečencom z Ukrajiny plánuje, vo štvrtok podporilo aj krajské zastupiteľstvo. To schválilo 250-tisíc eur z vlastného rozpočtu BBSK na krytie výdavkov, vzniknutých v súvislosti s utečeneckou krízou.
Poslanci tiež súhlasili s usporadúvaním benefičných kultúrnych podujatí – divadelných predstavení či koncertov, z ktorých celý výťažok zo vstupného pôjde organizáciám, ktoré pomáhajú utečencom. Po schválení uznesenia tak môžu kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja začať s ich prípravou.
„Stále čakáme, že sa Putinova armáda vráti odkiaľ prišla a naši priatelia z Ukrajiny sa budú môcť bezpečne vrátiť domov. Kým však čakáme, spravíme všetko pre to, aby sa každý, kto k nám z Ukrajiny príde, cítil ako doma a mohol sa stať plnohodnotných členom našej spoločnosti. To je dnes naša úloha,“ uzavrel Ondrej Lunter.