Barani vydreli tesný triumf. V zápase proti Zámkom im stačil jediný gól, FOTO

Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili v sobotňajšom zápase 35. kola Tipsport ligy nad HC Mikron Nové Zámky 1:0.

Ilustračný obrázok k článku Barani vydreli tesný triumf. V zápase proti Zámkom im stačil jediný gól, FOTO
8

Bystričania nastúpili na duel s druhým brankárom Gajanom a bez piatich hráčov základnej zostavy, ktorí sú zdravotne indisponovaní. Nenastúpili kapitán Ďatelinka, ani útočníci Bartánus, Lamper, Kabáč či Šoltés. Napriek tomu patril úvod zápasu domácim hokejistom, ktorí mali prevahu a vytvorili si šance. Konkrétne traja legionári Hickmott, Jääskeläinen a Hohmann, ale ani jednému z nich sa nepodarilo dobrými koncovkami prekonať brankára Kristína. Zámčania pohrozili v trinástej minúte po dvojnásobnej chybe Nemčíka, v šanci sa ocitol Pospíšil, no zoči – voči Gajanovi neuspel.

Druhú tretinu začala Banská Bystrica druhou presilovkou v stretnutí a dokonca v piatich proti trom v trvaní osemdesiat sekúnd, ale jedinú vyloženú šancu mal len voľný Mlynarovič, ktorý z metra Kristína nepokoril. Hostia potom takisto nevyužili početnú výhodu. Navrch síce mali Bystričania, ale nevytvárali si gólové príležitosti. A mohli byť za to aj vytrestaní, pretože Zámčanom sa ponúkla presilovka o dvoch hráčov v trvaní 85 sekúnd a veľké šance mali dvakrát Pospíšil, Fábry a Hatala, proti bol Gajan. Ten už v oslabení o jedného hráča parádne vychytal i Holoviča. V závere tohto dejstva predsa len mohli ísť domáci ‚barani‘ do vedenia, pekný prienik predviedol obranca Brejčák, ale neskóroval sám pred Kristínom a nepodarilo sa to ani po chybe Pavúka Hickmottovi bekhendom.

V tretej tretine nevyužil úradujúci majster ďalšiu presilovku, v nej mal dve dobré strely Bubela a zblízka sa nepresadil pred Kristínom ani Šille. Hokejisti spod Urpína mali viac z hry, vytvorili si miestami tlak a napokon sa dokázali presadiť obrancovia. Po nie príliš vydarenej strele Brejčáka od modrej uspel z dorážky bekhendom znenazdajky pred bránkou druhý bek HC '05 a zastupujúci kapitán Mihálik v 54. minúte – 1:0. V závere mohol zvýšiť na 2:0 Hickmott, avšak prestrelil odkrytú bránku a tak hostia ešte mali možnosť hrať na samom konci bez brankára. Šancu na vyrovnanie si však nevypracovali.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Zámky podali excelentný výkon. Vždy máme proti osobnej obrane tohto súpera problémy. Začali sme zápas veľmi dobre, vytvorili sme si niekoľko šancí z prečíslení, ale nedali sme gól. Potom je to už ťažké proti takým mužstvám, ktoré sa sústreďujú na obranu. Mali sme tam dlhú presilovku piatich proti trom, ale neodohrali sme ju dobre. Ťažko sme následne hľadali energiu, aby sme pokračovali v dobrej hre. Na opačnej strane sme veľmi dobre zahrali oslabenie v trojici proti piatim Zámčanom. Pred treťou tretinou sme vyzývali chlapcov, aby našli v sebe extra energiu, že každý jeden je na ľade dôležitý a môže zmeniť priebeh zápasu. To sa nám napokon podarilo jedným gólom. Skvelý výkon podal brankár Gajan, no aj súper hral dnes veľmi dobre.“

Miroslav Mosnár, tréner Nových Zámkov: „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Myslím si, že bol vyrovnaný. Všetky tri tretiny sme hrali oba tímy hore – dole, no na konci sme mali my trošku tej smoly. Pri strele a zlomení hokejky prišiel ešte puk k hráčovi Banskej Bystrice a prestrelil to. Za výkon však môžem mojich chlapcov pochváliť. Mrzia ma nevyužité šance, chýbal nám moment prekvapenia. Domáci však dobre blokovali strely, majú vysokých obrancov. Niekedy rozhodne pol sekunda o tom, či ste strelecky úspešní alebo nie.“

Vladimír Mihálik, strelec gólu Banskej Bystrice: „Bol to veľmi ťažký zápas, ťažko sa dobíjala bránka súpera, no napokon sme to zlomili. Teší ma gól, ani neviem sám, čo som robil pred bránkou, ale tlačili sme už všetko čo sme len mohli pred bránku, vyskúšal som tam aj ja ísť a vyšlo to. Nové Zámky dobre bránili a vyrážali do protiútokov. Rozhodla napokon naša pevná vôľa i to, že sme išli naplno v tretej tretine a vyplatilo sa.“

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HC Mikron Nové Zámky 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

• Gól: 54. Mihálik (J. Brejčák, Hickmott)
  • Rozhodovali: T. Orolín, Juhász (Maď.) – Vyšný, Kis-Király (Maď.)
  • Vylúčení: 3:4, navyše: Southorn (Banská Bystrica) 10 minút za nešportové správanie sa
  • Presilovky a oslabenia: 0:0
  • 2669 divákov
  • Banská Bystrica: Gajan – Cardwell, Nemčík, Mihálik, Southorn, J. Brejčák, Petrinec, Kobolka – Gabor, Mlynarovič, Šille – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Fafrák, Bubela, Hrnka – Mesaroš, Sojka, Sarvaš
  • Nové Zámky: Kristín – Hatala, P. Ordzovenský, Fereta, Drtina, P. Mikuš, Pavúk – Pospíšil, Fábry, Stupka – Bajtek, Holovič, J. Jurík – Števuliak, R. Hruška, Andrisík – Jurák, Jaša, Rogoň

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery zo zápasu!

V OBRAZOCH: Bystrickí hokejisti zdolali Nové Zámky 1:0