Bystrickí hokejisti potešili domácich fanúšikov. Získali cenné tri body a poskočili v tabuľke Tipsport ligy.

Ilustračný obrázok k článku Barani si schuti zastrieľali. Detve nadelili sedmičku, v tabuľke preskočili Zvolen

Domácim vyšla ideálne prvá tretina. Hneď v jej úvode sa presadil z presilovky strelou z kruhu Asselin. Hostia síce odpovedali po nedôraznom bránení Mihálika tečom Žilku, avšak vo ôsmej minúte bolo 2:1, keď si obranca Trecapelli dorazil svoju vlastnú strelu pred bránkou súpera. Dve tutovky potom spálili Bystričania Asselin a Bortňák, no mrzieť ich to príliš nemuselo, pretože v 15. minúte trafil puk vo vzduchu Gabor, v osemnástej prestrelil gólmana Nagya z kruhu Bortňák a pred prestávkou zvýšil na 5:1 švihom z pravej strany Hrnka.

Do druhej tretiny poslala Detva medzi žrde Hacketta. Ten sprvu veľa práce nemal, strieľali totiž jeho spoluhráči, ale až z druhého sledu, takže Lassila na opačnej strane puky likvidoval. Hráči spod Urpína ožili až v 26. minúte. Peknú akciu bez účinnej koncovky predviedli Hohmann s Bortňákom, nebezpečná bola i dorážka Gabora a zaujímavý prienik obstaral Skalický, no skóre nemenil. ‚Barani‘ nevyužili dve presilovky, najväčšiu šancu mal pred odkrytou bránkou Bubela. Hostia pohrozili Sitnikovom, ten si pekne nakorčuľoval z ľavej strany, ale stroskotal na fínskom brankárovi. Prekonal ho až v 38. minúte tvrdou strelou z kruhu Ščurko. Znížil tak na 5:2.

V tretej tretine sa žiadna dráma nekonala. Bystrickí hokejisti mali viac z hry a po Češíkovej nevyužitej šanci zblízka navýšili vedenie. Na svedomí to mala akcia Brittaina a koncovka kapitána Surového. Ten bez prípravy z troch metrov pokoril Hacketta. V ďalšej časti vyložené šance chýbali, duel sa už iba dohrával. Domáci však v závere predsa len pridali siedmy gól, k odrazenému puku sa dostal Brittain a nemal problém ho poslať do odkrytej bránky.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Aj keď sme dali gól z prvého striedania, prvých desať minút sme nemali úplne ideálny pohyb. Dobré bolo, že nám padali góly. Spokojný som s hrou v predbránkovom priestore súpera, kde sme sa tlačili a odkiaľ sme dávali góly. Na druhej strane tam bolo veľa hluchých miest. Bol to zápas, ktorý sme museli zvládnuť a to sa nám podarilo.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Už tretí zápas v rade sme si prehrali v prvej tretine. Napadalo nám tam päť gólov z jedenástich striel súpera. Inkasovali sme lacné zásahy. Nemôžeme si dovoliť hneď na úvod ponúknuť silnému tímu ako je Banská Bystrica presilovú hru. Domáci ju využili a viedli. Až v druhej tretine sa hra vyrovnala, dobre chytal brankár Hackett, ktorého sme potom poslali medzi žrde namiesto Nagya. Bystričania vyhrali zaslúžene, boli lepší v tomto stretnutí.“

Jakub Žilka, útočník Detvy: „Blíži sa vrchol sezóny, chceme sa naňho čo najlepšie pripraviť, ale nepôjde to s takýmito úvodmi zápasov. Znova prvá tretina, zase sme dostali päť gólov. Tretíkrát po sebe, sedemnásť inkasovaných gólov za tri prvé tretiny… neviem, čo na to povedať. Všetko nám tam padne, 1:5 a je po zápase. To sa takto nedá hrať.“

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 Detva 7:2 (5:1, 0:1, 2:0)

• Góly: 1. Asselin (Brittain, Gélinas), 8. Trecapelli (Hrnka, Surový), 15. Gabor (Češík, Sedlák), 18. Bortňák (Hohmann, Bubela), 19. Hrnka, 45. T. Surový (Brittain), 59. Brittain (Ďatelinka, Hrnka) – 4. Žilka (Piačka, Murček), 38. Ščurko (Martin Chovan)
  • Rozhodovali: J. Konc, Štefik – Kollár, Rojík
  • Vylúčení na 2 min: 2:4
  • Presilovky: 1:0
  • Oslabenia: 0:1
  • Zmeny: 21. Hackett za Nagya (Detva)
  • 2407 divákov
  • B. Bystrica: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Sedlák, Gélinas, Delisle, Trecapelli – Asselin, Faille, Skalický – Hohmann, Bubela, Bortňák – Hrnka, T. Surový, Brittain – Kabáč, Češík, Gabor
  • Detva: Nagy (21. Hackett) – Martin Chovan, Kuklev, F. Fekiač, Sládok, Gachulinec, Macejko, Vyskoč, Šimon – Belluš, Gašpar, Ščurko – Videlka, Surovka, Sitnikov – Žilka, Murček, Piačka – Róth, M. Surový, Milý