Banskobystrický kraj vyzval na zmeny v zákonoch: Chce pomôcť zamestnať Ukrajincov, FOTO
Na časť problémov už reflektuje nový Lex Ukrajina, ktorý je aktuálne v procese schvaľovania. Podľa kraja je tu však množstvo nezodpovedaných otázok a problémov, ktoré treba vyriešiť.
Čo žiada BBSK?
- V Zákone 578/2004 o poskytovateľoch:
- rozšíriť inštitút dočasnej odbornej stáže aj na ambulancie (samozrejme pod vedením odborného zástupcu) – ide najmä o zubných lekárov a pediatrov, ktorí by tak mohli nájsť prácu aj v našich regiónoch
- pre zdravotné sestry by sa mala rozšíriť stáž aj na domovy sociálnych služieb
- poskytovateľ, ktorý zamestnáva takýchto zamestnancov ich nahlási na VUC nie na MZ SR
- skúšku z ovládania štátneho jazyka organizuje MZ SR 2× ročne, čo je málo – je potrebné skúšky robiť častejšie a zaviesť presnú definíciu ovládania štátneho jazyka a počtu absolvovaných hodín
- V zákone 362/2011 o lieku:
- Pre farmaceutov doplniť tak isto možnosť odbornej stáže
v lekárňach ako
pre lekárov a sestry v ambulanciách a ZSS
- Pre farmaceutov doplniť tak isto možnosť odbornej stáže
v lekárňach ako
- Ďalej upraviť zákon 422/2015 o uznávaní dokladov o vzdelaní a
o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých
zákonov:
- skrátiť lehoty na uznanie dokladu z 60 dní na 30 dní
- pre zjednodušenie vytvoriť zoznam vzdelávacích inštitúcií z Ukrajiny, z ktorých sa budú doklady uznávať automaticky
- nevyžadovať úradne preložený doklad (diplom) z ukrajinčiny o dosiahnutom vzdelaní (nie je na Slovensku dostatok súdnych prekladateľov z ukrajinského jazyka)
„Na ministerstvo zdravotníctva sa obraciame listom, v ktorom všetky nevyhnutné zmeny zhŕňame a pomenúvame. Okrem uznávania diplomov je tu aj otázka ovládania štátneho jazyka, pričom ministerstvo zdravotníctva dnes organizuje takéto skúšky len dvakrát ročne. To je veľmi málo – my ako kraj sme pripravení poskytnúť pri zabezpečení jazykovej prípravy zdravotníkov plnú súčinnosť, potrebné však je, aby mohli ísť na skúšku častejšie,“ doplnil Ondrej Lunter.
„Viac ako dekádu sa ambulantná starostlivosť v Slovenskej republike rozpadá, lebo nemá žiadny systémový koncept udržateľnosti a obnovy doktorov. Na to ako BBSK upozorňujeme už dlhodobo – lekári starnú, počet ambulancií klesá a zaťaženosť existujúcich lekárov stúpa. Moja skúsenosť s ukrajinskými zdravotníkmi je veľmi dobrá, univerzity, z ktorých prichádzajú, sú veľmi kvalitné a na vysokej úrovni. Vojna na Ukrajine je hrozná agresia, ale ak dokážeme ľuďom, ktorí k nám chodia, dať prácu a dostať ich do nášho systému, bude to obojstranne výhodné,“ doplnil krajský lekár BBSK Jozef Botka.
Tlmočnícka linka
Naviac, pre pacientov v regiónoch, medzi ktorých pribúdajú aj tisícky ľudí z Ukrajiny, je kľúčové, aby tu aj oni našli adekvátnu zdravotnú a liekovú starostlivosť, ideálne vo svojom rodnom jazyku.
„Pre prekonanie jazykovej bariéry sme od dnes ako kraj spustili 24-hodinovú neverejnú tlmočnícku linku, určenú pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekárne, na ktorú môžu zavolať, keď budú mať problém dohovoriť sa s pacientom,“ uzavrel Ondrej Lunter.