Jakub Forgács Rôzne Správy

Banskobystrické Vianoce odhalili lákadlá: Trhy, Mikuláš aj niekoľko NOVINIEK

Najkrajšie sviatky roka sa nezadržateľne blížia a v meste sa máme na čo tešiť. Vieme, čo všetko je na predvianočný čas pripravené v meste pod Urpínom!

Ilustračný obrázok k článku Banskobystrické Vianoce odhalili lákadlá: Trhy, Mikuláš aj niekoľko NOVINIEK
16
Galéria

Do mesta prichádzajú Banskobystrické Vianoce. Aj tento rok ponúknu bohatý kultúrny program i tvorivé dielne pre všetky vekové kategórie. Sviatočnú atmosféru odštartuje na Námestí SNP 6. decembra Mikuláš so svojimi pomocníkmi rozsvietením vianočného stromčeka. K vianočnej nálade prispejú rôznymi aktivitami domáci a zahraniční umelci i banskobystrické inštitúcie. Dejiskom širokej mozaiky vybraných vianočných podujatí budú po prvý raz aj priestory Robotníckeho domu.

Trhy aj nová výzdoba

„Už od štvrtka 24. novembra až do Troch kráľov si budú môcť Banskobystričania vychutnať pečené klobásy, teplý punč, čaj i varené víno. Stánky s občerstvením budú otvorené denne od 11:00 do 23:45. Predajcovia budú ponúkať remeselnícke výrobky, rozličné dekorácie, cukrovinky, keramiku, šperky či sviečky na Námestí SNP od 6. do 23. decembra v čase od 9:00 do 20:00,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová.

„Predvianočnú náladu na Námestí SNP a Námestí Š. Moysesa umocní aj nová vianočná výzdoba, ktorú si samospráva prenajala,“ pokračovala hovorkyňa so slovami, že okrasné prvky ozdobia centrum mesta, stĺpy verejného osvetlenia i hlavný symbol Vianoc – vianočný stromček. „Novinkou bude aj inštalácia Banskobystrického betlehemu a Banskobystrického anjelského chórusu v priestoroch radnice,“ doplnila.

V spolupráci s univerzitami

„Primátor mesta Ján Nosko bude ponúkať vianočný punč v piatok, 16. decembra od 16:00 hod. v stánku pred Radnicou na Námestí SNP. Banskobystričania i návštevníci mesta si budú môcť vychutnať teplý nápoj zo špeciálneho hrnčeka s vianočným motívom, pomôcť dobrej veci a doplniť svoju zbierku o ďalší kúsok,“ povedala Sekerešová. Ako podotkla, výťažok z charitatívneho punču poputuje dobrovoľníkom Slovenského Červeného Kríža na vybavenie Humanitárnej jednotky v Banskej Bystrici. O program sa postará Folklórny súbor Partizán a Detský folklórny súbor Dratvárik zo Slovenskej Ľupče.

Banskobystričania sa môžu tešiť na bohatý program v podaní rôznych folklórnych súborov, kapiel, spevákov i tanečných zoskupení. „Spolupráca s banskobystrickými školami a univerzitami sa samospráve osvedčila už v rámci organizovania Radvanského jarmoku. Preto aj program Banskobystrických Vianoc bude výsledkom spolupráce domácich profesionálnych umelcov a študentov Fakulty dramatických umení Akadémie umení či napr. študentov Konzervatória J. L. Bellu,“ dodala hovorkyňa so slovami, že v jednom zo stánkov s občerstvením plánujú obsluhovať všetkých návštevníkov napríklad i študenti a pedagógovia Univerzity Mateja Bela.

V priloženej fotogalérii si pozrite aj zábery z minuloročných vianočných trhov v Bystrici!

Zdroj: Mesto Banská Bystrica
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie