Jakub Forgács Šport

Banskobystrická latka spoznala víťazov: Talian so svetovým výkonom roka zložil veľkú poklonu! FOTO

Zaváhanie líderky, výkony hodné obdivu aj rozlúčka saltom vzad... Aj tak vyzeral 22. ročník obľúbeného výškarského mítingu pod Urpínom. Pozrite si to naj z neho aj priložené FOTO!

Ilustračný obrázok k článku Banskobystrická latka spoznala víťazov: Talian so svetovým výkonom roka zložil veľkú poklonu! FOTO
Zdroj: TASR

Na 22. ročníku Banskobystrickej latky, populárneho výškarského mítingu pod strechou, zvíťazila Nigérijčanka Doreen Amataová, ktorá ako jediná zdolala latku vo výške 193 cm a pokúšala sa aj o najlepší svetový výkon roka 198 cm. Z dvojice Sloveniek skončila lepšie Tatiana Dunajská, ktorá si výkonom 180 cm vytvorila nové osobné maximum.

Vo štvrtok to však bol „taliansky večer“, ktorý chutil najlepšie Gianmarcovi Tamberimu. Ten vo finále zdolal v tesnom súboji svojho krajana Marca Fassinottiho. Zvíťazil výkonom 235 cm, potom ešte neúspešne skúšal 237 cm a posledný pokus si odložil na 240 cm, no ani ten mu nevyšiel. Svojím výkonom zároveň vytvoril aj taliansky rekord a svetový výkon roka.

Národný rekord Nigérie

Amataová vynechala 170 i 175 cm a na prvý pokus sa prehupla cez základ 180 a aj 185 cm. Na ďalšej latke o tri centimetre vyššie potrebovala síce dva pokusy, no potom na rozdiel od súperiek už nezaváhala. Výkonom 193 cm si zabezpečila olympijskú miestenku a zároveň vytvorila aj nový národný rekord Nigérie. Keď už bolo jasné, že vyhrá, posunula si latku do výšky 198 cm v snahe utvoriť najlepší výkon sezóny a zároveň aj africký halový rekord, no to sa jej už nepodarilo. Napriek tomu bola so svojou premiérou v Banskej Bystrici spokojná. „Som spokojná, mám miestenku na olympiádu a vyhrala som. Bolo to tu super, dobre sa mi skákalo a užívala som si to,“ povedal víťazka.

V závere súťaže jej robili partnerky už len Švédka Sofie Skoogová a Češka Michaela Hrubá, no ani jedna z nich na tri pokusy neprekonala 193 cm. Z druhej priečky sa na základe počtu nevydarených pokusov tešila Severanka, ktorá si výkonom 191 cm na prvý skok vytvorila nový osobný rekord v hale. Hrubá potrebovala na 191 cm tri pokusy. „O podujatí mi hovoril Stefan a mal pravdu, bolo to tu super. Diváci boli úžasní a neustál povzbudzovali,“ povedala Skoogová, zverenkyňa štvornásobného víťaza v hale na Štiavničkách Stefana Holma.

„So 191 cm som veľmi spokojná. Aj na 193 som išla celkom dobre. Verím, že najbližšie sa to ešte zlepší. Ale som rada, nečakala som, že na začiatku sezóny budem skákať takto dobre,“ povedala Hrubá.

Zaváhanie líderky

Viac sa čakalo od líderky svetových tabuliek Airine Palšytéovej. Litovčanke preteky nevyšli podľa predstáv a obsadila až delené deviate miesto spolu s Dunajskou za výkon 180 cm. V tomto roku pritom už zdolala 197 cm. „Vôbec neviem, čo sa stalo. Asi to nebol môj večer, pretože v rozcvičke som v pohode zdolala 185 cm na prvý pokus. No keď prišla súťaž, necítila som sa tak dobre. Možno to bol iba jeden z tých dní, keď vám to jednoducho nejde. Doma si pozriem video a uvidím, čo treba napraviť,“ povedala favoritka.

Na rozdiel od nej bola Dunajská so svojím výkonom spokojná. „Bolo to skvelé, spravila som osobný rekord po dlhom čase. Je to super. Môj cieľ bolo skočiť 180, aby som potvrdila, že tu nie som náhodou,“ vyznala sa po pretekoch.

Druhá Slovenka v jedenásťčlennom štartovom poli Katarína Kuštárová sa podelila o posledné miesto s Ebbou Jungmarkovou zo Švédka. Ani jedna z nich nezdolala 175 cm.

Výborný výkon Bubeníka

Za prvým Tamberim skončil Fassinotti, ktorý na výšku 235 cm potreboval o jeden pokus viac. Tretí skončil Donald Thomas z Bahám a na štvrtú priečku „vyletel“ Brit Robbie Grabarz (obaja 233 cm). Z dvojice Slovákov bol lepší piaty Matúš Bubeník, ktorý pokoril 230 cm. „S výkonom som spokojný, bol to pekný výkon, iba ma mrzí, že som nemohol pokračovať ďalej s chalanmi. No 230 je super na začiatok sezóny. Viem, že mám aj na 233 a bolo by dobré, keby sa mi to podarilo tu. No musím zabojovať neskôr. Pozitívne je, že tie pokusy boli vysoko. Pri druhom som sa dotkol rukou, inak si myslím, že by som tam vyletel,“ povedal.

Mužská „latka“ sa začala na výške 210 cm, na ktorej štartovali šiesti pretekári, pričom všetci ju zdolali, i keď Slovák Lukáš Beer a Donald Thomas na ňu potrebovali dva pokusy. Na výšku 215 sa zapojili ďalší štyria a na 220 už celé štartové pole okrem Taliana Marca Fassinottiho, ktorý si určil základ až na 224 cm. Na túto výšku sa už nedostala dvojica Bahamčanov Trevor Barry a Jamal Wilson. Na 224 sa so súťažou rozlúčili Rumun Mihai Donisan, Američan Jesse Williams, Brit Chris Kandu a tiež Beer, ktorý sa s banskobystrickou halou na Štiavničkách rozlúčil efektným saltom dozadu. „Nevyšlo mi to podľa predstáv a vôbec nie som spokojný. Nevadí. Musím na tieto preteky zabudnúť, oddýchnuť si a pripraviť sa na ďalšie,“ povedal hneď po svojom treťom neplatnom pokuse.

Fassinotti si so svojím základom poradil hneď na prvý pokus a so značnou rezervou. Talian (26), ktorý prišiel na „latku“ s najlepším tohotosezónnym výkonom (233 cm) spomedzi štartujúcich, na ďalšej výške si už minul všetky tri pokusy, no so šťastným koncom. Menej ho mal jeho krajan Silvano Chesani, ktorý sa zo súťažou rozlúčil. Divákov dostal do varu Bubeník, keď pokoril 227 na druhý pokus a zároveň stanovil najlepší slovenský výkon sezóny. Vypredaná hala ho odmenila mohutným potleskom. A ešte väčší prišiel, keď na prvý pokus pokoril aj 230 cm. Ešte pred ním sa to podarilo aj ďalšiemu miláčikovi tribún Gianmarcovi Tamberimu.

Taliansky rekord aj svetový výkon roka

Bronzový medailista z OH v Aténach Jaroslav Bába mal prvý chybný pokus až na 230, po ňom prišli aj ďalšie dva a tak vypadol. Konstadinos Baniotis svoj tretí pokus na tejto výške zvládol a splnil si aj olympijský limit do Ria (229 cm). Šesticu, ktorá pokračovala nad 230 cm, doplnil Bahamčan Thomas, ktorý si dal na tretí pokus radšej dva rozbehy. Na 233 cm a zároveň limit na halové majstrovstvá sveta v USA však potreboval už len jeden a ako prvý sa tak zaradil do boja o triumf.

Tam ho nasledovali už len Fassionotti, Brit Robbie Grabarz a Tamberi, ktorý si tak utvoril nový halový osobák. Na sklamanie banskobystrického publika sa tam nedostal domáci favorit Bubeník, ktorého neposunul za vytúženou métou ani „standing ovation“ pri záverečnom pokuse.

Tamberi zvládol na prvý pokus aj 235 cm a dosiahol tak taliansky rekord a zároveň aj svetový výkon roka. Ten pred ním držal Mutaz Essa Barshim (234 cm), vlaňajší víťaz a zároveň rekordér mítingu s 240 cm. Tamberiho nasledoval iba Fassinotti a tak si diváci vychutnali talianske finále. To ešte okorenil miláčik Štiavničiek Tamberi, ktorý mal lepšiu bilanciu pokusov a tak si ten posledný z 237 prehodil rovno na 240 cm. Ani jednu z týchto výšok „nezlomil“, no aj tak sa tešil z triumfu, keďže na 237 neuspel ani jeho posledný sok.

Tamberi: Je to najlepšie miesto na svete

Prvé preteky v sezóne a hneď víťazstvo i najlepší výkon roka. To sa vo štvrtok v hale na Štiavničkách podarilo Gianmarcovi Tamberimu. Taliansky pretekár priznal, že za to vďačí aj skvelej atmosfére, ktorá sprevádzala 22. ročník skokanských pretekov Banskobystric­ká latka.

Šoumen (23), ktorý vybehol pred tribúny s polovicou tváre oholenou a polovicou zarastenou, vyhral míting výkonom 235 cm. Potom sa pokúšal aj o 237 a rekord 240, no neúspešne. Aj 235 ho však nesmierne potešilo, veď je to najlepší výkon sezóny a taktiež nový národný rekord Talianska. „Som spokojný, musím byť. Sú to moje prvé preteky, ktoré som v sezóne absolvoval, čakal som, že budem skákať dobre, ale nie až takto dobre,“ povedal víťaz.

Veľkú zásluhu na triumfe dal vypredaným tribúnam. Diváci všetkých pretekárov neúnavne povzbudzovali potleskom i pokrikmi. Pre Tamberiho ideálne podmienky. „Je to najlepšie miesto na svete. Je to úžasné. Miluje, keď sa diváci pred skokom všetci postavia a tlieskajú, je to tu super,“ pochvaľoval si.

„Taliansky“ večer podčiarkol druhým miestom a zároveň druhým národným rekordom Marco Fassinotti, keďže zdolal taktiež 235 cm, no na viac pokusov. „Všetci sme v naozaj dobrej forme. Veľmi sa teším za Marca, pretože je to výborný tímový kolega. Verím, že sa nám bude tento rok dariť a zdoláme taliansky rekord aj vonku,“ dodal Tamberi.

Výsledky

  • Ženy: 1. Doreen Amataová (Nigéria) 193, 2. Sofie Skoogová (Švéd.) 191, 3. Michaela Hrubá (ČR) 191, 4. Isobel Pooleyová (V.Brit.) a Levern Spencerová (Bah.) obe 188, 6. Julia Levčenková (Ukr.) 188, 7. Morgan Lakeová (V.Brit.) 188, 8. Iryna Herašenková (Ukr.) 185, 9. Tatiana DUNAJSKÁ (SR) a Airine Palšytéová (Lit.) obe 180, 11. Katarína KUŠTÁROVÁ (SR) a Ebba Jungmarková (Švéd.) obe 170
  • Muži: 1. Gianmarco Tamberi (Tal.) 235 cm, 2. Marco Fassinotti (Tal.) 235, 3. Donald Thomas (Bah.) 233, 4. Robbie Grabarz (V.Brit.) 233, 5. Matúš BUBENÍK (SR) 230, 6. Konstadinos Baniotis /Gr.) 230, 7. Jaroslav Bába (ČR) 227, 8. Silvano Chesani (Tal.) 224, 9. Jesse Williams (USA), Chris Kandu (V.Brit.) a Mihai Donisan (Rum.) všetci 220, 12. Lukáš BEER (SR) 220, 13. Trevor Barry (Bah.) 215, 14. Jamal Wilson (Bah.) 215

Čítajte tiež:

Existenčné problémy Skalice spôsobili zmenu: Bystrica v nedeľu proti Nitre aj v televízii!

Úspech bystrických chodcov, aký nemá obdobu: Triumf Tótha sa dal čakať, ale pozrite na tie výkony mladších!

Banskobystrická latka 2016 v OBRAZOCH
28
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM