Ilustračný obrázok k článku Banskobystrická latka so skokanskou špičkou: Padol aj svetový výkon roka, FOTO
26
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Banskobystrická latka so skokanskou špičkou: Padol aj svetový výkon roka, FOTO

Súťaž mužov vyhral líder tabuliek Tamberi výkonom 231 cm. Mahučichová zaostala za svetovým rekordom iba o pár centimetrov.

Iné športy
Iné športy

Banskobystrická latka so skokanskou špičkou: Padol aj svetový výkon roka, FOTO

Súťaž mužov vyhral líder tabuliek Tamberi výkonom 231 cm. Mahučichová zaostala za svetovým rekordom iba o pár centimetrov.

Ilustračný obrázok k článku Banskobystrická latka so skokanskou špičkou: Padol aj svetový výkon roka, FOTO
26
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Víťazom utorkovej mužskej súťaže 27. ročníka Banskobystrickej latky sa stal taliansky skokan do výšky Gianmarco Tamberi. Výkonom 231 cm zaostal iba o jediný centimeter za vlastným najlepším výkonom roka. Druhú priečku obsadil vlaňajší víťaz Luis Zayas z Kuby, ktorý prekonal rovnakú výšku ako víťaz, no mal horší zápis. Tretí skončil Ukrajinec Andrij Procenko výkonom 228 cm. Slovenský skokan Lukáš Beer obsadil 11. priečku výkonom 215 cm.

Súboj favoritov

Tamberi prechádzal súťažou suverénne, na prvýkrát prekonal latku vo výške 220, 228 i 231 cm. Na výške 233 už dvakrát neuspel a ani keď si na záverečný pokus posunul latku na 235.

Zayas, ktorý si pred rokom zlepšil v Banskej Bystrici osobný rekord na 233, sa na tretí pokus zachránil na výške 228 i 231. Na hodnote svojho maxima sa rozhodol už absolvovať iba dva pokusy. Slabšiu formu v halovej sezóne zatiaľ preukazuje najlepší výškar minulého roka pod holým nebom, Bielorus Maxim Nedosekov. Výkonom 220 cm obsadil až ôsmu priečku.

Pre Beera bolo vystúpenie na Štiavničkách prvým štartom v sezóne, do Banskej Bystrice sa vrátil po dvoch rokoch. Na prvý pokus dokázal prekonať latku vo výške 205, 210 i 215 cm. Na štvrtej postupnej výške 220 však už neuspel.

„Predviedol som taký štandard, ani zlý, ani dobrý výkon. Za 220 by som bol radšej, 224 by bol super výkon. Boli to moje prvé preteky, za týchto okolností bolo ťažké skočiť tých 220 cm. Keď som sem prišiel v minulosti, bol som už rozoskákaný a vedel som, čo si môžem dovoliť. Treba absolvovať jedny až troje preteky, potom by to už mohlo byť jednoduchšie,“ povedal Beer.

Banskobystrický míting mal oficiálne strieborný status v rámci World Athletics Indoor Tour. Keďže sa však pre pandémiu koronavírusu musel obmedziť program halovej sezóny, udelila Svetová atletika (WA) súťažiacim v mužskej kategórii body do svetového renkingu, ako keby absolvovali míting s najvyšším, zlatým statusom. Aj to prispelo k vysokej kvalite súťaže. Skokani bojovali aj o postup na tohtoročné vrcholné podujatia, limit pre halové ME v Toruni bol 228 cm, pre OH v Tokiu 233.

Banskobystrická latka (27. ročník) – muži: 1. Gianmarco Tamberi (Tal.), 2. Luis Zayas (Kuba) obaja 231 cm, 3. Andrij Procenko (Ukr.), 4. Mateusz Przybylko (Nem.) obaja 228, 5. Edgar Rivera (Mex.), 6. Falk Wendrich (Nem.), 7. Jeron Robinson (USA) všetci 224, 8. Maxim Nedosekov (Biel.), 9. Joel Castro (Portor.), 10. Adrijus Glebauskas (Litva) všetci 220, 11. Lukáš BEER (SR) 215

Tesne za rekordom

Ukrajinka Jaroslava Mahučichova vyhrala utorňajší 27. ročník Banskobystrickej latky svetovým výkonom roka 206 cm. Iba o tri centimetre zaostala za svetovým rekordom Bulharky Stefky Kostadinovovej.

Stále iba 19-ročná Ukrajinka zlepšila o centimeter rekord mítingu Chorvátky Blanky Vlašičovej ešte z roku 2006. Posunula zároveň hranicu národného rekordu a zaznamenala tretí najlepší výkon všetkých čias v hale. Vyššie skočili iba Švédka Kaisa Bergqvistová v roku 2006 (208 v nemeckom Arnstadte) a Nemka Heike Henkelová v roku 1992 (207 v nemeckom Karlsruhe). Vicemajsterka sveta z Dauhy 2019 dosiahla skvelý výkon už prvým pokusom, na ďalšiu výšku už nenastúpila.

Mahučichová pred prázdnym hľadiskom na Štiavničkách zvíťazila pred svojou krajankou Juliou Levčenkovou, ktorá skočila 196 cm.

Tretia priečka patrila Bieloruske Karyne Demidikovej za výkon 193 cm. Slovenská reprezentantka Tatiana Dunajská obsadila 12. priečku výkonom 180 cm.

Dunajská preskočila latku v rovnakej výške ako pred rokom. Prvé dve postupné výšky na úrovni 170 a 175 cm absolvovala úspešne na prvý pokus, 180 zvládla tretím pokusom. „Vzhľadom na to, aké som mala podmienky na trénovanie, som veľmi spokojná. Ak by som chcela prekonať môj osobný rekord v hale 182 cm, potrebovala by som silu a rýchlosť, momentálne ju nemám. Preteky boli iné, zvláštne. Na jednej strane som cítila menší tlak, na druhej diváci veľmi chýbali. Ďakujem organizátorom, že sa tieto preteky vôbec zorganizovali. Muselo byť okolo toho veľa práce a napokon sem pritiahli svetovú špičku,“ povedala Dunajská.

Banskobystrický míting mal najvyššiu úroveň v histórii, okrem slovenskej reprezentantky mali všetky pretekárky v štartovom poli osobný rekord aspoň 190 cm. Podujatiu patril strieborný status v rámci World Athletics Indoor Tour, skokanky bojovali o body do svetového rebríčka, ktorý slúži ako kvalifikačné kritérium na olympijské hry. Zároveň sa snažili prekonať i výšku 196 cm, ktorá je limit pre ženy na halové ME v Toruni i OH v Tokiu.

Banskobystrická latka (27. ročník) – ženy: 1. Jaroslava Mahučichová 206 cm – svetový výkon roka, 2. Julia Levčenková (obe Ukr.) 196, 3. Karyna Demidiková (Biel.), 4. Elena Vallortigarová (Tal.) obe 193, 5. Maja Helena Nilssonová (Švéd.), 6. Alessia Trostová (Tal.), 7. Claire Orcelová (Belg.) všetky 190, 8. Sofie Skoogová (Švéd.), 9. Maruša Černjulová (Slovin.) obe 185, 10. Tatiana Gusinová (Gréc.) a Levern Spencerová (Sv. Lucia) obe 180, 12. Tatiana DUNAJSKÁ (SR) 180

Zábery z Banskobystrickej latky si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

V OBRAZOCH: Banskobystrická latka 2021
26
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín